A VI. kerületi tiltás után a kormány is ráfordulna az Airbnb-szabályozás szigorítására
A VI. kerület példáját várhatóan nem fogják követni a belső budapesti kerületek az Airbnb tiltásával, ugyanakkor országos szabályozás jöhet a nemzetgazdasági miniszter ígérete alapján.
Mi történt? Az Airbnb-típusú szálláskiadás betiltása mellett döntöttek a Budapest VI. kerületében vasárnap lezárult ügydöntő szavazáson. Ezen vasárnapig két hét alatt 6083-an vettek részt, tehát a potenciális résztvevők kicsit több mint ötöde szavazott. A résztvevők 54 százaléka szavazott a tiltásra.
Terézvárosban nulla napban fogják meghatározni a kiadható napok számát az egyéb és magánszálláshelyek esetén. A rendelet 2026. január 1-jén lép hatályba, így a szálláskiadással foglalkozóknak több mint egy évük lesz felkészülni a változásra – írta a szavazás lezárultát követően Soproni Tamás polgármester a Facebook-oldalán.
Előzmények: a lakosságarányos szálláshelyek száma alapján és forgalomban is régiós vezető lett Budapest a járványt követően a platformszolgáltatókon keresztül rövidtávra kínált szálláshelyek és Airbnb-szállások piacán.
A VI. kerületi önkormányzat azért is írta ki a szavazást, mert nem örülnek a kerület kiürülésének. A VI. kerületben 20 százalékkal kevesebben laktak 2022-ben, mint 2001-ben.
Felülnézet: az ezzel foglalkozó kutatások szerint az Airbnb lokációtól és vizsgálattól függően kisebb vagy nagyobb mértékben növeli az ingatlanárakat és a lakbéreket, viszont a lakhatás megfizethetőségének jelentős javulása nem várható önmagában a tiltástól.
Több mint 600 millió forintnyi adóbevételtől esik el a tiltással a kerület, és mivel az Airbnb-ket választó turisták kutatások szerint nem szívesen mennek hotelekbe, a budapesti turisztikai forgalomra is negatív hatással lesz a VI. kerületi lakosok döntése.
Reakció: „Körülbelül 2700 Airbnb üzemel Terézvárosban, és csak 900 olyan ingatlan van, amit hosszú távú bérbeadásra kínálnak fel. Ha csak a fele megy át az albérletpiacra, az azt jelenti, hogy a kínálat megduplázódhat, ami már jelentősen befolyásolhatja az albérletárakat is” – mondta Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az RTL Reggeli című műsorában.
Az eladó ingatlanok állományát akár duplázhatja is a VI. kerületi döntés, de Balogh szerint áresésre nem lehet számítani, arra viszont igen, hogy a jövőben mérséklődhet a drágulás a kerületben.
Mi várható? Soproni a szavazást megelőzően arról beszélt, hogy nem lenne meglepve, ha a VI. kerület példáját a VII., VIII. és a IX. kerület is követné, de a 24.hu-nak Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármester és Niedermüller Péter, a VII. kerület polgármestere is azt mondta, hogy a kerületükben nem várható tiltás.
Szigorításban gondolkodik a kormány, és az Airbnb-t nem turisztikai, hanem lakhatási kérdésnek tekinti – mondta el Nagy Márton egy keddi sajtótájékoztatón a Portfolio tudósítása szerint.
180 napban maximált lakáskiadás és adózási szigorítás is szerepelt a kormány asztalán járt javaslatban – mondta a nemzetgazdasági miniszter, aki megígérte, hogy a kormány is foglalkozni fog még a kérdéssel.
1000 milliárd forintos nagyságrendű pénz jelenhet meg a piacon a nyugdíjpénztári és állampapírban tartott megtakarításokból, 10-15 százalékos drágulás jöhet.