Nagyon látványosan felülteljesít a magyar futballválogatott
Sima, 2-0-s győzelmet aratott hétfőn Bosznia-Hercegovina ellen a magyar válogatott. A győzelem azt jelenti, hogy négy nap alatt 4 pontot szerzett a Nemzetek Ligájában (NL) a magyar csapat, hiszen pénteken a hollandokkal játszottunk 1-1-es döntetlent.
Négy meccs után így öt ponttal a harmadik helyen állunk a csoportban. A realitás az, hogy marad is ez a helyezés. Ahhoz ugyanis, hogy előrébb lépjünk, vagy a németeket itthon, vagy a hollandokat idegenben kellene megverni novemberben*Matematikailag egy hollandok elleni döntetlen is elég lenne, de csak akkor, ha a hollandok Bosznia-Hercegovinától és Németországtól is kikapnak, és legalább az egyiküktől nagyon..
Bár a harmadik hely nem jelent automatikus bennmaradást az NL legmagasabban rangsorolt ligájában, de automatikus kiesést sem. Azaz a válogatott két egymást követő sorozatban sem zúg ki azonnal az abszolút elitből.
Felülnézet: ez is jól mutatja, hogy a magyar válogatott kifejezetten felülteljesít az elmúlt években. Bár a keretek értéke alapján a bosnyákok ellen elvárható volt a győzelem, Bosznián kívül azonban egyetlen válogatott van az egész A-ligában, amit kevesebbre értékelnek, mint a magyart.
A nemzeti tizenegy rendre olyan csapatok ellen ér el jó eredményeket, amelyek piaci értéke papíron jóval magasabb. A holland válogatott például hatszor annyit ér, mint a magyar, de értékben előznek minket az Eb-csoportunkban mögöttünk végző skótok is.
Számokban: a Transfermarkt adatai szerint a magyar keret értéke 133 millió euró. A világranglistán mindössze kettő ennél kevesebbre értékelt válogatott előz minket, miközben 16 olyan csapat áll mögöttünk, amelyek játékosainak összértéke papíron magasabb.
Ha csak az európai csapatokat nézzük*A pontozási rendszer miatt ez valósabb képet fest., akkor még látványosabb ez: egyetlen csapat sincs előttünk, amelynek játékosállománya a piaci érték alapján gyengébb lenne, van viszont nyolc értékesebb válogatott, amit előzünk.
Utóbbiak között van Szerbia, Szlovákia és Csehország, de a már emlegetett Skócia, illetve az a Norvégia is, amely válogatottjának értéke közel háromszorosa a magyarénak.
A magyar válogatotthatékonysága egészen kiemelkedő. Nálunk egymillió eurónyi játékosértékre 11,3 világranglista pont jut, aminél a top 60-ban szereplő európai csapatok közül csak a románok és a szlovének tudnak jobb arányt felmutatni.
Alulnézet: a magyar kereten belül ráadásul nemzetközi összevetésben is kiugróan egyenlőtlen a játékosok értékének eloszlása. A teljes válogatott értékének több mint felét a 75 millió euróra értékelt Szoboszlai Dominik adja.
A régiós országokra ez sokkal kevésbé jellemző. Miközben Szoboszlai értéke még közép-európai léptékben is kiugró, a térség országaiban szép számmal vannak 15 és 30 millió euró közé értékelt futballisták, miközben nálunk jelenleg egyetlen ilyen sincs.
Persze nem is példa nélküli, hogy egy ember adja a teljes válogatott értékének nagy részét. Ez a helyzet a már említett Norvégiában is, ahol Erling Haaland 200 millió euróval járul hozzá a 393 milliós keretértékhez.
Honnan ered a magyar gazdaságot is sújtó járműipari válság, és mennyire kell tartani a kínai konkurenciától? Autópiaci szakértőket kérdeztünk a G7 Podcastban.