Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. szeptember 24. 17:14 Világ

Egykor a Közel-Kelet Svájca volt a most totális háború szélére sodródott Libanon

A csipogókba rejtett bombák felrobbantása után Izrael már második napja mér komoly légicsapásokat Libanon déli területeire, illetve most már a fővárosra, Bejrútra is.

Miért fontos ez? Izrael délen majdnem pontosan egy éve áll háborúban a Gázai övezetet ellenőrző Hamász palesztin fegyveres szervezettel, és ha most északon, a Hezbollah befolyása alatt álló Libanon felé is háborúba lép, akkor könnyen szélesebb körű, regionális fegyveres konfliktus alakulhat ki.

Fotó: AFP/Europress

Felülnézet: Izraelnek hagyományosan az Egyesült Államok és néhány nyugat-európai állam a legfőbb szövetségese, a Hamász és a Hezbollah mögött pedig – anyagi és szellemi támogatással – legfőképpen Irán áll. Bár a muzulmán vallás szunnita ágát követő Hamász és a siíta Hezbollah nincs szoros szövetségben, a két szervezet között van kapcsolat, és összeköti őket az Izrael elleni küzdelem.

  • A nemzetközi diplomácia – leginkább New Yorkban az ENSZ közgyűlésén – most azon dolgozik, hogy ne alakuljon ki egy komolyabb amerikai-iráni konfliktus.
  • A Hezbollah az elmúlt 12 hónapban, amióta délen tart a háború, szórványosan, de folyamatosan rakétázta Izrael északi részét. Izrael azt állítja, hogy most ennek akar véget vetni.

Tágabb kontextus: az 1975-90 között zajló libanoni polgárháború évei alatt Izrael 1982-ben megszállta Libanont (hogy a Palesztin Felszabadítási Szervezetet kifüstölje onnan), de a következő években folyamatosan kiszorult az országból, és ebben az 1985-ben alapított Hezbollah döntő szerepet játszott.

  • Az évek során a Hezbollah politikai (nem katonai) szárnya az élet számos területén lett az ország működtetésének fontos szereplője, koalíciós kormányzati szereplő lett, kórházakat és iskolákat tart fenn, de van saját tévécsatornája is, társadalmi beágyazottsága Libanonban rendkívül erős.

Alulnézet: Libanon gazdasága gyakorlatilag évek óta romokban hever, a népesség háromnegyede él mélyszegénységben, a közszolgáltatások akadoznak vagy nincsenek, a 2023-as infláció 221 százalék volt, az országban leginkább csak amerikai dollárral lehet boldogulni.

  • A Közel-Kelet Svájcának korábban nemcsak azért nevezték az országot, mert síelni lehetett a hegyekben, hanem jól működő, stabil pénzügyi rendszere, társadalmi-kulturális sokszínűsége és viszonylagos fejlettsége miatt is.

Mi következik? Az izraeli légicsapásokban már közel 500-an haltak meg, és 60 ezren kényszerültek elhagyni a lakóhelyüket, de szakértők szerint erősen kétséges, hogy a Hezbollahot ezzel el lehet rettenteni, vagy rá lehet kényszeríteni arra, hogy hagyjon fel Észak-Izrael támadásával.

  • Fegyveresen megtörni nehezen lehet, az értékelések szerint a Hezbollah jobban felszerelt és kiképzett, mint az egy éve harcoló Hamász, és a földrajz is segíti, területe sokkal nehezebben lenne támadható szárazföldi hadművelettel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAranykor, visszafejlődés, stagnálás: már a bombázások előtt is egyre romlott a gázai gazdaság helyzeteÖnálló országként a világ negyven legszegényebb országa között lenne a Gázai övezet. De mi az oka annak, hogy még Ciszjordániánál is háromszor szegényebb?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHosszú háborút vetít előre Izrael kibontakozó katonai taktikájaAz óvatosabb, kisebb egységekre alapozó izraeli katonai taktika nagyon más, mint az az átfogó invázió, amit sokan vártak, és hosszú háborút vetít előre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz épületek több mint fele megsemmisült vagy megsérült a Gázai övezetbenA gázai lakosság 85 százaléka hagyta el lakhelyét a száz napja tartó háború alatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ensz háború Hamász hezbollah Izrael libanon Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.