Nem Románia lépett el mellőlünk leginkább az utóbbi években
Európai uniós mezőnyben a második negyedéves magyar növekedési adat gyengének számít, ha az első negyedévhez, és erősebbnek, ha a tavalyi második negyedévhez képest nézzük – írtuk a friss Eurostat-adatok alapján. Érdemes azonban kicsit hosszabb távon is megnézni a magyar gazdaság teljesítményét.
A 2020-at megelőző öt évben (2015 és 2019 között) a magyar gazdaság évente átlagosan 4,1 százalékkal növekedett, ami több mint duplája volt az eurózóna növekedési átlagának, és meghaladta némileg a visegrádi négyek átlagos növekedését.
A 2020-tól kezdődő öt évben (2020 és 2024 között) a magyar növekedési átlag az előző időszak átlagának kevesebb, mint fele lesz (1,7 százalék), ha idénre az Európai Bizottság (optimista) előrejelzését vesszük irányadónak.
Az eurózóna átlagát meghaladná, de nem duplázná, és pont a V4-átlaggal egyezne meg ez a teljesítmény.
A román és lengyel teljesítmény mindkét időszakban erősebb a magyarnál, a szlovák viszont gyengébb. A leglátványosabb változás a cseh gazdaság lefulladása.
Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.