Leválasztaná az autóipari beszállítói tevékenységét a Continental, így a cég visszatérhet az eredeti profiljához, ami főként a gumiabroncsok és az iparban használatos termékek gyártásából állt. Az elmúlt húsz évben felépített alkatrészgyártói üzletágat egy független vállalatba szervezné a konszern 2025 végéig. A változás eredményeként két hasonló méretű cég jöhet létre.
Háttér: „Már nem átalakulással, hanem bomlasztó körülményekkel állunk szemben az autóiparban” – fogalmazott Philipp von Hirschheydt, a cég vezetőségének tagja egy sajtóeseményen, a külső tényezőket hangsúlyozva a döntés hátterében. Nikolai Setzer, a Continental ügyvezetője a piacok fokozódó volatilitását emelte ki, amire könnyebben reagálhatnak a szétválasztott cégek.
- Elsősorban stratégiai hibák okozták, hogy két évtized munkájának fordíthat hátat a szétválással a Continental a Handelsblatt belső forrásai szerint, noha az autóipar valóban nincs fényes helyzetben. A problémák 2018-ban váltak égetővé, amikor kiderült, hogy a felvásárolt cégek nem tudták elérni a remélt szinergiákat, és kezelhetetlenné váltak a költségek.
Alulnézet: a német vállalat tizenkét helyszínen összesen több mint nyolcezer főt foglalkoztat Magyarországon, akik a gumigyártás és -forgalmazás mellett például a járműelektronikai berendezések gyártásában és fejlesztésében is részt vesznek. Több magyarországi telephely az azokat övező térség legfontosabb munkaadói közé tartozik.
- A makói gumigyár esete rámutatott az elmúlt években a vállalat nehézségeire. A telephely létszáma megfeleződött 2018 és 2023 között, és a munkakörülmények miatt Lázár János, a térség egyéni képviselője már a kormányzati támogatások megvonását, sőt, a korábban folyósított állami pénzek visszakövetelését szorgalmazta.
- A magyar Continental közleménye szerint „a program elsődleges fókuszában nem a magyarországi gyárak és fejlesztőközpontok állnak”, ám bővebb tájékoztatást nem tudott adni a Telexnek. Mindenesetre azok jelentős része már az ezredforduló körül kezdődő alkatrészipari akvizíciók előtt is Continental keretein belül működtek és a gumiiparhoz kötődnek.
- Kivétel például az autóelektronikai termékeket – például fékvezérlőket – gyártó budapesti üzem, ami nem sokkal a fékekre specializálódó Teves megvásárlására után létesült, és a vezetéstámogató rendszerek fejlesztéséért felelős, szintén fővárosi központ. Jórészt fékrendszerekkel foglalkozik továbbá a veszprémi telephely is, igaz, több mint 30 éve.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk5 év alatt feleződött a makói Continental állománya, most újra embereket küldenek el2018 szeptemberében még több mint háromezren, idén szeptemberben már csak a 1660-an dolgoztak a makói üzemben.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA legnagyobb csongrádi cég sztrájkolói azt mondják, megszakadnak a munkábanLemaradó fizetések, autóipari lassulás, kizsigerelt dolgozók és megnyirbált jogosultságok is szerepet játszanak abban, hogy sztrájkolnak a Continental makói gyáránál.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyot esett a forgalma Csongrád és Veszprém legnagyobb foglalkoztatójánakA járvány miatt 40 százalékkal esett a Continental AG bevétele. A német autóipari beszállítónak 8 ezren dolgoznak Magyarországon.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Vállalat autóipar autóipari beszállító Continental gumiabroncsgyártás Olvasson tovább a kategóriában