Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. július 15. 15:12 Adat

Másfél éve nem láttunk ilyet az építőiparban

Szép lassan kezd kikászálódni a gödörből a hazai építőipar. A termelés az idei első öt hónapból négyben emelkedett éves összevetésben, májusban pedig másfél év után először a szektor rendelésállománya is nőtt.

  • Hajszál híján 3100 milliárd forint volt a hazai építőipar szerződésállománya május végén. Ez nagyjából megegyezik a 2024 korábbi hónapjaiban mérttel, fontos változás azonban, hogy ezúttal éves összevetésben mennyiségben is növekedést mutatnak az adatok, azaz 2023 májusánál több megrendelése volt a cégeknek.
  • Ilyenre másfél éve nem volt példa: utoljára 2022 novemberében haladta meg a szerződésállomány volumene az egy évvel korábbi szintet, és akkor is csak egy hajszállal. Most ráadásul úgy nőtt a megrendelések értéke, hogy közben a termelés is látványosan emelkedett.
  • Ez a 3000 milliárd forint körüli szint ugyanakkor kissé még el is marad a 2022. tavaszi értékektől, pedig azóta 25-30 százalékos infláció volt az ágazatban. Ez azt jelenti, hogy volumenben most durván negyedével kevesebb megbízása van a vállalatoknak, mint két éve.
  • A megtorpanó kereslet az árak alakulásán is látszik. Az építőipari infláció, amely 27 százalék közelében tetőzött 2022 őszén, mostanra 6 százalék alá csökkent. Más kérdés, hogy ez azt jelenti, hogy az árak továbbra is emelkednek: jelenleg közel 60 százalékkal drágább építkezni, mint három éve.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMélypontra esett a tenderek értéke, fogyókúra várhat a NER-es építőkreIdén már növekedésnek indult az építőipari közbeszerzések értéke, de a hazai pénzszűke és az uniós források bizonytalansága beárnyékolja az ágazat kilátásait.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHamarosan csorogni kezd az uniós pénz a magyar lakossághozAz otthonfelújítási támogatás keretében érhetnek el a magyar lakossághoz az unió részéről felszabadított források.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEltűnt a NER első igazi szimbóluma, de még így is termeli a milliárdokatMár nem Közgép néven fut Simicska Lajos birodalmának egykori zászlóshajója, de a cég így is nagyobb árbevételt ért el, mint a megelőző hét évben bármikor.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElbontották Hatvanpusztát vagy a paksi erőművet? Hogyan lehet negatív termelés az építőiparban?Nagyon furcsa számok jelentek meg a KSH építőipari adatai között: többször is előfordult, hogy egy-egy megyében negatív termelési értéket mutattak ki.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLázár János arról beszélt, hogy kitömték pénzzel Mészáros Lőrincet, megmutatjuk, hogyanMészáros Lőrinc és Szíjj László két legfontosabb vállalatának saját tőkéje úgy nőtt durván a nyolcvanszorosára 12 év alatt, hogy közben 130 milliárdot kivettek a cégekből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat építőipar infláció rendelésállomány Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.