Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. június 19. 13:51 Adat

Háromszázezer dolgozó hiányozhat addigra, ameddig a kormány szerint plusz 500 ezernek kéne munkába állnia

Háromszázezer dolgozó hiányára számíthatunk 2030-ra a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) előrejelzése szerint. Kérdés, hogy a magyar munkaerőpiacon az elmúlt tíz évben megszokottá vált toborzási nehézségek, és a munkaerő-tartalék mozgósítására, illetve a vendégmunkások fogadására vonatkozó törekvések mellett mit jelent ez a prognózis.

Előzmények: 280-290 ezer munkavállaló hiányozhatott az országból 2018-ban a Portfolio szakmai szervezetek becsléseit összegző cikke szerint – az MGYOSZ több, mint 200 ezer főre tette ekkoriban a munkaerőpiacról hiányzó létszámot, egy évvel korábban 100 és 200 ezer közötti értéket valószínűsített. A Központi Statisztikai Hivatal 2018-ban mintegy 80 ezer üres álláshelyet tartott nyilván.

Számokban: érdemes viszonyításképp az üres álláshelyek számát követni az egységes módszertani háttér miatt. Ennek csökkenése a toborzási nehézségek közelmúltbeli enyhülését mutatja, amit a gazdasági visszaesés is magyarázhat. Az MGYOSZ előrejelzése a járvány előttinél magasabbra téve a munkaerőhiányt arra is utal, hogy 2030-ra az ország kilábal a közelmúlt válságaiból.

  • Visszatérő szám a munkaerőpiacon a háromszázezer, a potenciális munkaerő-tartalék száma is nagyjából ennyi évek óta. Továbbá Orbán Viktor prognózisa szerint tíz év múlva körülbelül ekkora mértékben nőhet a foglalkoztatottak száma, noha a 15-74 évesek számát nézve hasonló mértékű csökkenés várható ezen az időtávon.

Mi várható? 2030-ra csaknem félmillió új munkavállalóra lesz szükség a Gazdaságfejlesztési Minisztérium tavalyi számítása szerint, ami szintén arra enged következtetni, hogy a mostani, 4,7 millió körüli foglalkoztatott révén aligha lehet majd kielégíteni a munkaerőigényt. Ráadásul a demográfiai trendek miatt ennek a számnak a fenntartása is jókora kihívás.

  • Hat év múlva tehát a kormány szerint félmillió új dolgozóra lesz szükség, miközben az előrejelzések szerint 300 ezer ember hiányozhat majd ekkor a munkaerőpiacról.
  • Elsősorban magyar munkavállalókkal csillapítaná a kormány a toborzási nehézségeket, ám a munkaerő-tartalék érdemi bevonását a célzott intézkedések ellenére sem sikerült eddig elérni, és a népesség csökkenése miatt az utánpótlás is szűkül. Mindezek következtében az előrejelzett munkaerőhiány valószínűleg csak vendégmunkásokkal lesz enyhíthető.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk2008-hoz hasonló a visszaesés, még sincs tömeges leépítés - hogy lehet ez?A 2008-as válság kezdetén háromszor annyian vesztették el a munkájukat, mint az elmúlt évben. De csak látszólag paradox a helyzet a magyar munkaerőpiacon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok vendégmunkást kell behívnia a kormánynak, hogy teljesülhessen Orbán céljaHa nem lesz háború, 10 év múlva ötmillióan dolgoznak majd Magyarországon a kormányfő szerint. A népességfogyás és a feszes munkaerőpiac mellett ez nem lesz könnyű.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat munkaerő-tartalék munkaerőhiány munkaerőpiac toborzás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.