Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. május 10. 17:14 Közélet, Pénz

Újabb haladékot kaphatnak a lakossági hiteltörlesztők Nagy Márton szavai alapján

Akkor vezeti ki a kormány a lakossági hitelekre vonatkozó kamatplafont, ha helyreáll a fogyasztás és beindul a gazdaság, mondta Nagy Márton a Magyar Bankszövetség konferenciáján. Az előbbire leginkább a kiskereskedelem forgalmát nézve következtethetünk, ami 2022 márciusa óta jócskán visszaesett, és csak az utóbbi hónapokban mutatott némi emelkedést.

Miért fontos ez? A magyar gazdaságpolitika egyik legfőbb célja a belső fogyasztás erősítése, amiért kész akár mélyen beavatkozni bizonyos piaci folyamatokba, mint például a hitelkamatok alakulása. A kormány arra számít ugyanis, hogy a mérsékelt hitelterhek mellett felszabaduló pénzt a lakosság fogyasztásra költi.

Alulnézet: A kamatstop amellett, hogy a bankok számára nehézségeket okoz, kellemetlen helyzetbe hozza azokat az adósokat, akik a kockázatokat mérlegelve az intézkedés bevezetése előtt a drágább, de kiszámítható fix kamatlábú konstrukciókból választottak a rövid távon olcsóbb változó kamatozásúak helyett, hiszen a kamatstop ezeket is fixálta.

Mi várható? A kamatstopot időről időre meghosszabbítja a kormány, erre utoljára novemberben került sor, amikor júliusig kapott felmentést a lakosság a piac által diktált kamatok fizetése alól.

  • Nagy Márton nem részletezte, hogy mekkora gazdasági növekedéssel és fogyasztásbővüléssel lenne elégedett, de az eddigiek alapján feltételezhető, hogy a fenti grafikonon látható volumenindexnek legalább meg kell közelítenie a korábbi csúcsot.
  • Mivel a kamatstop elméleti kifutásáig már csak egyetlen hónap kiskereskedelmi forgalmának alakulását közli a KSH, a fentiek alapján valószínűtlen, hogy ne hosszabbítaná meg az intézkedés hatályát legalább az év végéig a kormány.

Mit mondanak ők? A következő döntéssel kapcsolatban érdemes felidézni az év elején megfogalmazott pesszimista becsléseket az idei fogyasztásbővülés esélyeit illetően, és néhány újabb eredményt:

  • Óvatos maradhat a háztartások fogyasztói magatartása az idei év számottevő részében, noha az idén a reálkeresetek növekedési üteme akár a 9-10 százalékos tartományt is elérheti a Kopint-Tárki áprilisi előrejelzése szerint.
  • Az ország fejlettségéhez képest is alacsony a magyar magánfogyasztás, aminek okai között szerepel a rendkívüli inflációs sokk utáni bizalomcsökkenés és a lakhatás magas költsége, derül ki a Magyar Nemzeti Bank elemzéséből.
  • Romló pénzügyi kilátásokra számít márciushoz képest a következő 12 hónapban a lakosság, igaz, 2022 vége óta fokozatosan növekszik a fogyasztói bizalma a GKI felmérése szerint, de a 2021 végi-2022 eleji szinthez képest még nagyon messze van.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kamatstop most segít azoknak, akik nem terveztek alaposan, de emiatt később az előrelátókon is csattan az ostorA rosszabbul gazdálkodó kkv-k kaptak érdemi segítséget a kamatplafonnal, viszont a bankok szorult helyzete miatt apadó hitelforrások a gazdaság egészére nézve lesznek károsak.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKamatstop-hosszabbítás, mini-Dubaj, reptérvásárlás - a kormányinfó legfontosabb bejelentéseiHeteken belül megvenné az állam a ferihegyi repteret, konzultálnának a rákosrendezői beruházásról.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA lakosság a sebeit nyalogatja, miközben a gazdaságpolitika újra arra vár, hogy a hűtő végre elromoljonA tavalyi sokk után idén Nagy Márton pörgetné a fogyasztást, de a tervei megvalósulását évtizedes beidegződések nehezíthetik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz hitel hitelezés kamatplafon kamatstop Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.