Újabb haladékot kaphatnak a lakossági hiteltörlesztők Nagy Márton szavai alapján
Akkor vezeti ki a kormány a lakossági hitelekre vonatkozó kamatplafont, ha helyreáll a fogyasztás és beindul a gazdaság, mondta Nagy Márton a Magyar Bankszövetség konferenciáján. Az előbbire leginkább a kiskereskedelem forgalmát nézve következtethetünk, ami 2022 márciusa óta jócskán visszaesett, és csak az utóbbi hónapokban mutatott némi emelkedést.
Miért fontos ez? A magyar gazdaságpolitika egyik legfőbb célja a belső fogyasztás erősítése, amiért kész akár mélyen beavatkozni bizonyos piaci folyamatokba, mint például a hitelkamatok alakulása. A kormány arra számít ugyanis, hogy a mérsékelt hitelterhek mellett felszabaduló pénzt a lakosság fogyasztásra költi.
Alulnézet: A kamatstop amellett, hogy a bankok számára nehézségeket okoz, kellemetlen helyzetbe hozza azokat az adósokat, akik a kockázatokat mérlegelve az intézkedés bevezetése előtt a drágább, de kiszámítható fix kamatlábú konstrukciókból választottak a rövid távon olcsóbb változó kamatozásúak helyett, hiszen a kamatstop ezeket is fixálta.
Mi várható? A kamatstopot időről időre meghosszabbítja a kormány, erre utoljára novemberben került sor, amikor júliusig kapott felmentést a lakosság a piac által diktált kamatok fizetése alól.
Nagy Márton nem részletezte, hogy mekkora gazdasági növekedéssel és fogyasztásbővüléssel lenne elégedett, de az eddigiek alapján feltételezhető, hogy a fenti grafikonon látható volumenindexnek legalább meg kell közelítenie a korábbi csúcsot.
Mivel a kamatstop elméleti kifutásáig már csak egyetlen hónap kiskereskedelmi forgalmának alakulását közli a KSH, a fentiek alapján valószínűtlen, hogy ne hosszabbítaná meg az intézkedés hatályát legalább az év végéig a kormány.
Mit mondanak ők? A következő döntéssel kapcsolatban érdemes felidézni az év elején megfogalmazott pesszimista becsléseket az idei fogyasztásbővülés esélyeit illetően, és néhány újabb eredményt:
Óvatos maradhat a háztartások fogyasztói magatartása az idei év számottevő részében, noha az idén a reálkeresetek növekedési üteme akár a 9-10 százalékos tartományt is elérheti a Kopint-Tárki áprilisi előrejelzése szerint.
Az ország fejlettségéhez képest is alacsony a magyar magánfogyasztás, aminek okai között szerepel a rendkívüli inflációs sokk utáni bizalomcsökkenés és a lakhatás magas költsége, derül ki a Magyar Nemzeti Bank elemzéséből.
Romló pénzügyi kilátásokra számít márciushoz képest a következő 12 hónapban a lakosság, igaz, 2022 vége óta fokozatosan növekszik a fogyasztói bizalma a GKI felmérése szerint, de a 2021 végi-2022 eleji szinthez képest még nagyon messze van.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.