Kamatstop-hosszabbítás, mini-Dubaj, reptérvásárlás – a kormányinfó legfontosabb bejelentései
Létezik a mini-Dubaj beruházás terve, de nincs kőbe vésve, hogy megvalósul. Megvan a pénz rá, és heteken belül megvalósulhat a ferihegyi reptér tulajváltása, újra meghosszabbítja a kormány a kamatstoppokat. Az alábbiakban összefoglaljuk a csütörtöki kormányinfó három legfontosabb bejelentését.
I. A mini-Dubaj beruházás terve valóban létezik, de nem biztos, hogy meg is fog valósulni.
Múlt héten számolt be róla a magyar sajtó, hogy a Vsquare értesülései alapján több mint kétszáz méteres felhőkarcolót és köré egy kisebb városnegyedet építene a Rákosrendező vasútállomás közelében a legnagyobb dubaji ingatlanfejlesztő cég, az Emaar Properties.
Vannak ilyen tervek, de a kormányinfón erről nem tud részleteket közölni, Lázár János építésügyi miniszter hétfőn fog bejelentést tenni a beruházásról – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón.
Nincs kőbe vésve, hogy a beruházás meg fog valósulni, konzultációra van szükség az ügyben a kerületekkel és a fővárossal is – mondta.
II. Megvan a pénz, heteken belül megveheti az állam a repteret.
Még az év végéig megveheti a magyar állam a ferihegyi repülőteret működtető Budapest Airport Zrt. 51 százalékát, és a francia Vinci SA is jelentős részesedést szerezne korábbi sajtóértesülések szerint.
Múlt heti cikkünkben azt írtuk, a ferihegyi üzlettel lehet összefüggésben, hogy az állam eladja eladja a Vienna Insurance Group biztosítócsoport magyarországi érdekeltségeiben 35 százaléknyi tulajdonát. Ezért is érdekes Gulyás megjegyzése, hogy megvannak a források.
A budapesti reptér egy aranytojást tojó tyúk, és jelentős fejlesztésekre van szükség, hogy ne csak bulituristák, hanem többet költő turisták is jöjjenek ide nagyobb számban – mondta. Erről korábban azt írtuk, szuverenitási és gazdasági szempontból sem ígér sok előnyt Ferihegy visszavétele.
III. Meghosszabbítják a kamatstopot a kis- és középvállalkozásokra és a lakosságra vonatkozóan is.
A lakossági kamatstoot a kormány 2022 januárjától vezette be, 2022 novemberében pedig, kiterjesztette a vállalkozásokra, azóta pedig többször is meghosszabbította.
A jelenlegi kamatszintek mellett indokolt, hogy ezektől megvédjék a családokat és a kis- és közepes vállalkozásokat – mondta Gulyás. Korábban a kormány azt ígérte, hogy akkor vizsgálják felül a kamatstopot, ha egyszámjegyűre csökken az alapkamat, ez várhatóan valamikor 2024 elején valósul meg.
A kkv-k számára április 1-ig, a lakosság számára július 1-ig hosszabbították meg a kamatstopot, amely eredetileg az év végéig lett volna hatályos.
A jelzáloghitel-állomány 21 százaléka (1200 milliárd forint), a szerződések 37 százaléka (300 ezer szerződés) tartozott június végén a kamatstop hatálya alá az MNB Pénzügyi stabilitási jelentése szerint.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.
Miközben továbbra is szenved a hazai építőipar, nagyot ugrott a megrendelésállomány két állami óriásprojektnek köszönhetően, amelyeket a Duna Aszfalt nyert el.
Nem tudnak mit kezdeni a mélyben lévő acélárakkal, a Dunai Vasműben lényegében csak állagmegóvás történik, akárcsak a tulajdonos más közép-európai üzemeiben.
Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.