Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

A cseresznye és a szarvasmarha-szaporítóanyag Kínába irányuló exportjáról is megállapodott Orbán Viktor és Hszi Csin-ping csütörtökön, ami a kilátásba helyezett közlekedési és energetikai nagyberuházások mellett némileg furcsának tűnhet.

Miért fontos ez? A Magyarországról Kínába szállított áruk értéke jócskán elmarad a fordított irányban zajló termékforgalomtól, a közelmúltban ráadásul megnőtt az export és az import közötti különbség: a behozatal ugyanis jelentősen megnőtt, míg a kivitel alapvetően stagnált.

Alulnézet: a szóban forgó két termék exportforgalma elhanyagolható a teljes magyar kivitelben (Kínába pedig eddig nem lehetett belőlük szállítani). A szarvasmarha-szaporítóanyag exportértéke a teljes export összegéhez képest leginkább alulról súrolta az elmúlt években a 0,01 ezrelékes szintet, míg a cseresznye kivitele többnyire épp csak meghaladta ezt a küszöböt.

  • 2022-ben mennyiségben ez 601 tonna volt, ami 380 millió forint bevételt hozott. A célországok Svédország, Belgium, Németország, Svájc, Ausztria, Szlovénia és Románia, valamint Japán voltak, van tehát példa kelet-ázsiai cseresznyekivitelre.

Felülnézet: a cseresznye kiemelése azért furcsa választás, mert sokaknak beugorhat róla Torgyán József földművelésügyi miniszter 2001-es, humoristák céltáblájává vált ötlete a chilei-magyar cseresznyekereskedelemről. Igaz, velünk ellentétben Chile azóta nagyban megvalósította a gyümölcs exportjának felfuttatását.

Tágabb kontextus: Kína és Chile az év elején döntött egy közvetlen tengeri útvonal kialakításáról, amelyen a dél-amerikai ország cseresznyét szállíthat Tiencsin kikötőjébe. A chilei cseresznye ugyanis népszerűvé vált Kínában, évente mintegy harmadával emelkedik a behozatala.

  • A fokozódó kínai kereslet miatt élénkült a cseresznyetermesztés Chilében, 2000 és 2020 között 3200-ról 62 ezer hektárra nőtt a gyümölcs termőterülete. A chilei cseresznyetermés több mint 85 százalékát szívhatja fel a kínai piac az idei szezonban.

Mi várható? A magyarországi cseresznyetermesztők 2022-ben 3079 hektáron gazdálkodtak – amint azt Chile példája mutatja, ha bejön az üzlet, ez jócskán megnövekedhet. Igaz, a dél-amerikai országnak van egy megdönthetetlen előnye Magyarországgal szemben, ott ugyanis épp a kínai újév ünnepi időszakában érik a cseresznye.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValóra vált Torgyán József chilei cseresznyés ötlete, csak nem úgyA chilei cseresznyeexport értéke több mint négyezerszer múlja felül a magyarét, igaz, a kínai piaci függés most éppen gondokat okoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeketAz európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?