Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

A cseresznye és a szarvasmarha-szaporítóanyag Kínába irányuló exportjáról is megállapodott Orbán Viktor és Hszi Csin-ping csütörtökön, ami a kilátásba helyezett közlekedési és energetikai nagyberuházások mellett némileg furcsának tűnhet.

Miért fontos ez? A Magyarországról Kínába szállított áruk értéke jócskán elmarad a fordított irányban zajló termékforgalomtól, a közelmúltban ráadásul megnőtt az export és az import közötti különbség: a behozatal ugyanis jelentősen megnőtt, míg a kivitel alapvetően stagnált.

Alulnézet: a szóban forgó két termék exportforgalma elhanyagolható a teljes magyar kivitelben (Kínába pedig eddig nem lehetett belőlük szállítani). A szarvasmarha-szaporítóanyag exportértéke a teljes export összegéhez képest leginkább alulról súrolta az elmúlt években a 0,01 ezrelékes szintet, míg a cseresznye kivitele többnyire épp csak meghaladta ezt a küszöböt.

  • 2022-ben mennyiségben ez 601 tonna volt, ami 380 millió forint bevételt hozott. A célországok Svédország, Belgium, Németország, Svájc, Ausztria, Szlovénia és Románia, valamint Japán voltak, van tehát példa kelet-ázsiai cseresznyekivitelre.

Felülnézet: a cseresznye kiemelése azért furcsa választás, mert sokaknak beugorhat róla Torgyán József földművelésügyi miniszter 2001-es, humoristák céltáblájává vált ötlete a chilei-magyar cseresznyekereskedelemről. Igaz, velünk ellentétben Chile azóta nagyban megvalósította a gyümölcs exportjának felfuttatását.

Tágabb kontextus: Kína és Chile az év elején döntött egy közvetlen tengeri útvonal kialakításáról, amelyen a dél-amerikai ország cseresznyét szállíthat Tiencsin kikötőjébe. A chilei cseresznye ugyanis népszerűvé vált Kínában, évente mintegy harmadával emelkedik a behozatala.

  • A fokozódó kínai kereslet miatt élénkült a cseresznyetermesztés Chilében, 2000 és 2020 között 3200-ról 62 ezer hektárra nőtt a gyümölcs termőterülete. A chilei cseresznyetermés több mint 85 százalékát szívhatja fel a kínai piac az idei szezonban.

Mi várható? A magyarországi cseresznyetermesztők 2022-ben 3079 hektáron gazdálkodtak – amint azt Chile példája mutatja, ha bejön az üzlet, ez jócskán megnövekedhet. Igaz, a dél-amerikai országnak van egy megdönthetetlen előnye Magyarországgal szemben, ott ugyanis épp a kínai újév ünnepi időszakában érik a cseresznye.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValóra vált Torgyán József chilei cseresznyés ötlete, csak nem úgyA chilei cseresznyeexport értéke több mint négyezerszer múlja felül a magyarét, igaz, a kínai piaci függés most éppen gondokat okoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeketAz európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. október 16. 17:02 Élet, Közélet

A kormány szerint sokat drágultak a lakások, ezért intézkedik, hogy még többet dráguljanak

Lakásprogramot hirdet a fiataloknak a kormány, de félő, hogy ez ugyanúgy hozzájárul az ingatlanok drágulásához, mint korábban a csok és a babaváró.

Bucsky Péter
2024. október 15. 04:44 Közélet

Már nem is cél, hogy európai színvonalat érjen el a magyar vasút

A következő tíz évben nem tervez érdemi minőségfejlesztést a kormány a vasúton, csak a legkirívóbb problémák egy részének kezelésére lesz pénz.

Jandó Zoltán
2024. október 14. 15:17 Adat, Közélet

Senkinek nem kellett az ötmilliárdos tihanyi ingatlan

Az aukció három napja alatt egyetlen licit sem érkezett a közel 40 ezer négyzetméteres, 5,2 milliárdért kínált tihanyi ingatlanra.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. október 16. 10:50 Adat, Világ

Az e-autósok harmada visszatért a benzines vagy dízelautóhoz Németországban

Legalábbis azok közül, akik az idei első kilenc hónapban cserélték le a kocsijukat. A hosszabb távú kilátások ugyanakkor így sem rosszak.

Mészáros R. Tamás
2024. október 16. 04:59 Világ

Nem a kínai kölcsönök és kütyük döntik romba a demokráciát a világban

Kína valóban sok elnyomó rezsimet lát el pénzzel és megfigyelőrendszerekkel, de egyes kutatások szerint ez a nyugati világra ugyanúgy igaz.

Jandó Zoltán
2024. október 15. 13:36 Adat, Élet

Nagyon látványosan felülteljesít a magyar futballválogatott

A keret értékéhez képest rendkívül jó eredményeket ér el a magyar csapat, így sok erősebbnek tartott válogatottat előz meg a világranglistán.