Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. október 26. 06:50 Vállalat, Világ

Ha egy magyar és egy német munkás ugyanott dolgozik, miért keres a magyar kevesebbet?

Úgy tűnik, hogy a kelet-európai kormányok (köztük a magyar) sikeresen kiharcolták, hogy például egy Nyugat-Európában dolgozó, de magyar cég alkalmazásában álló munkás továbbra se keressen annyit, mint a nyugati kollégája, akinek a munkaadója is nyugati.

Érdekesnek tűnhet, a magyar kormány pont ezért harcolt, és nem azért, hogy egyenlő munkáért egyenlő béreket kapjon mindenki, de megvan az oka. Egy magyar vagy lengyel cég ugyanis sokszor azzal tud megnyerni egy nyugati munkát, hogy az olcsóbb, keleti feltételek szerint alkalmazza a munkásait, és “kiküldi” őket nyugatra. A munkások pedig azért járnak jól, mert bár nem keresnek annyit, mint a francia vagy német kollégájuk, de annál mégis többet kapnak, mintha otthon maradtak volna. Így értelmezhető sikernek, hogy ezt a módszert várhatóan a jövőben is alkalmazni lehet majd, vagyis a magyar cégek talpon maradhatnak a külföldi piacokon.

Elvesszük a munkájukat

A jelenlegi szabályok szerint egy franciaországi építkezésre kiküldött magyar darukezelőnek például elég a francia minimálbért megadni, az adókat és a járulékokat viszont a magyar mérték szerint kell levonni. Ez a magyarnál magasabb nettó fizetést jelent a darukezelőnek, mert a francia minimálbér jóval magasabb a magyarnál. A magyar- francia fizetési különbség azonban így is nagy, mert a francia darukezelő nem a kinti minimálbért keresi, hanem annál többet. A szakmai bérminimumokat a nyugati országokban általában ágazati kollektív szerződések határozzák meg, ez az ottani munkások és szakszervezetek évtizedes vívmánya.

Az ilyen szerződések további juttatásokról is gondoskodnak, Ausztriában például szinte mindenhol kötelező a tizenharmadik havi fizetés, az eltöltött évek után járó pluszpénz, de a munkába járás térítése vagy egyéb juttatások is. Mindezt a kint dolgozó keleti munkásnak nem kell megadni, így összességében egy keleti vállalkozó alacsonyabb költséggel dolgozhat, mint a nyugati versenytársa.

Az utóbbi időben egyre többen éltek a lehetőséggel, és a darukezelő példája nem véletlen, mert a keletről kiküldött munkások leginkább a nyugati építőipart árasztották el. Szép számmal vannak emellett az idősgondozásban, az összeszerelő üzemekben, és a rengeteg kamionsofőr is hasonló cipőben jár, csak ők ráadásként állandóan mozognak is a tagállamokban. A legnagyobb keleti kiküldő Lengyelország, de a statisztikák szerint több mint 60 ezer magyar is így dolgozik külföldön.

Nyugatról nézve ez a jelenség úgy látszik, hogy a beáramló olcsó keleti munkaerő elveszi az állásokat, letöri a béreket, iparágakat tesz tönkre és évtizedek alatt kiharcolt bérszinteket szüntet meg. A francia darukezelők ugyanis többnyire Franciaországban szeretnének maradni a nyugdíjig, ők nem térnek haza a sok szempontból olcsóbb Lengyelországba, egy alacsonyabb élet- és árszínvonalhoz.

A jelenségre a nyugati cégek egy része azzal válaszolt, hogy létrehozott keleten egy postafiókcéget, amely szintén keleti feltételek szerint vette fel a munkásokat, és kiküldte saját magához, vissza nyugatra. Az ilyen fantomtársaságokban gyakorlatilag senki sem dolgozik, csak technikailag léteznek.

A nyugati politikai elit kicsit elaludt, és mire felkelt, elég nagy közfelháborodással találta szembe magát: 

jönnek a keletiek és a trükköző nyugatiak, és beindítják a lefelé mozgó bérspirált, családok eddigi megélhetését tönkretéve.

Különösen a franciák sokalltak be, Emmanuel Macron elnök (elsősorban belpolitikai okokból) Angela Merkel német kancellárral karöltve erősen lobbizott azért, hogy otthon eladható megoldást csikarjon ki Brüsszelben. Fel is gyorsultak a dolgok.

Az alku

A mostani szabályok szerint 24 hónapig lehet valaki kiküldött munkaerő, utána már a kinti bérviszonyokat kell számára biztosítani. Macron azt szerette volna elérni, hogy ez 6-12 hónapra csökkenjen, vagy egyszerűen szűnjön meg. A kelet-európai államok, köztük Magyarország a jelenlegi helyzet fenntartása mellett álltak ki.

Most az Európai Tanácsban a tagállamok miniszterei kompromisszumos megoldásként 12 hónapban állapodtak meg, de ha az adott projektet (például egy építkezést) nem sikerül befejezni ennyi idő alatt, akkor további 6 hónapos hosszabbítás lenne lehetséges. Hogy ezt ki fogják használni, arra mérget lehet venni.

Macron ezt otthon már el tudja adni sikerként, de a keletiek többsége is úgy értékeli, hogy végső soron a 24-ről 18 hónapra való csökkentés nem is olyan rossz kimenetel.

Magyarország ezzel szemben még a kompromisszumos 12+6 hónapot sem szavazta meg.

A megállapodás létrejöttét egyébként nagyban segítette, hogy a kamionsofőröket kivették a csomagból. Az ő sorsukról később döntenek, addig marad a jelenlegi káosz, és ezt a magyar szakpolitika sikerként kommunikálta. A fuvarozásban lévő béregyenlőtlenség sokkal keményebb téma, mint az építőipar, ott igazi kelet-nyugati háború van, a felek álláspontjai nagyon messze vannak egymástól. Magyarország mereven ragaszkodik ahhoz, hogy a nyugaton vezető, de magyar cégnél alkalmazott sofőrök magyar szabályok szerint kaphassák a fizetésüket (a kinti minimálbér megadása mellett).

Az ügynek mindenesetre nincs vége, mert az egyezség csak azt jelenti, hogy ez lesz a tárgyalási alapja a Tanácsnak a Parlamenttel hamarosan kezdődő egyezkedésben. (Most ennek a két félnek kell egyezségre jutnia, majd a parlamentnek megszavaznia, és csak utána lehet átültetni a szabályokat a nemzeti jogrendszerekbe.)

Az Európai Parlament témával foglalkozó két képviselője (jelentéstevője) azonban azt mondta nekünk, hogy az álláspontok várhatóan nem lesznek közel egymáshoz. Ők elsősorban szociális alapú megközelítést szeretnének átvinni. Azt mondják, hogy például az egymás mellett dolgozó német és magyar villanyszerelőnek ugyanazt kellene kapnia, ha Németországban van, a lehető leghamarabb. Az biztosnak látszik, hogy a minimálbér megadását ők keveslik, azt szeretnék elérni, hogy mindenki az adott országban már kialkudott pluszjuttatásokat is megkapja. A versenyt ugyanis (erősen szociális megközelítésben) nem a bérek lefaragásával képzelik el, hanem szakmai alapon.

(Ez egyáltalán nem egyenlő az itthon a Jobbik által képviselt bérunióval, mert Brüsszelben csak azt szeretnék elérni, hogy az egyenlő juttatások azokra vonatkozzanak, akik éppen egy országban dolgoznak. Vagyis arról szó sincs, hogy a magyar villanyszerelő keressen annyit egy magyar építkezésen, mint a német kollégája kint.)

A szakmai alapú versennyel viszont az a baj, hogy például egy magyar kisvállalkozásnak nincs kapacitása, tudása és helyi jelenléte hozzá. Az ő legfőbb erőssége az alacsonyabb vállalási ár. A képviselők azt ígérik, hogy ezen is megpróbálnak változtatni, kötelezni szeretnék a nagy nyugati cégeket a megfelelő információk biztosítására.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ építőipar Európai Unió fuvarozás kiküldött munkavállaló Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Tovább olvasom