Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. augusztus 21. 15:33 Világ

Mérföldkő, hogy Ukrajna F-16-osokat kap, de az orosz légi fölényt ez nem fogja kiegyenlíteni

Az orosz légi fölényt nem fogják kiegyenlíteni az Ukrajnának beígért F-16-osok, az amerikai vadászgépek átadása inkább szimbolikusan jelentős. Az F-16-osok egyelőre főleg a háború utáni ukrán védelmi képességek szempontjából tűnnek fontosnak.

  • Washington a hétvégén hagyta jóvá, hogy Hollandia és Dánia saját, F-35-ösre cserélni kívánt F-16-osait vagy azok egy részét Ukrajnának adja át. Ezt a hétvégén a két ország meg is ígérte Zelenszkijnek, és az ukrán pilóták kiképzése is elindul, vagy már el is indult.

Miért fontos ez? Az orosz légi fölény miatt Kijev régóta kér nyugati vadászgépeket. A mostani jóváhagyás újabb, bár a kritikák szerint túl kései mérföldkőnek számít az Ukrajnának adott katonai támogatásban a NATO-tagállamok részéről.

  • A katonai jelentősége ugyanakkor vitatott, mérsékelt és közvetett. Zelenszkij új mérföldkőről beszél, szerinte a gépek a légvédelmet és az ellentámadást is segíteni fogják. Az amerikai hadvezetés ugyanakkor a színfalak mögött kimondja, hogy az F-16-osok nemcsak a mostani ellentámadáshoz nem tudnak hozzájárulni, de összességében sem fogják megváltoztatni a háború menetét.
  • Az F-16-osok az orosz drónok és cirkálórakéták lelövésében, rakéták és siklóbombák indításában lehetnek jók. Az orosz légelhárítás ereje és a radarelőny miatt ugyanakkor a gépek szerepe behatárolt. Meghatározó lesz az is, hogy milyen fegyverzetet kapnak az ukránok a gépekhez.

Számokban: nagyságrendileg 40-50 F-16-osról lehet szó, de a végleges számok még nem ismertek. Dánia 19 vadászgépre tett ígéretet, ebből az első hatot 2024 elején adnák át. Hollandia később dönt arról, hogy a meglévő 42 F-16-osából hányat ad át.

Igen, de: az első gépeket tehát legkorábban 2024 tavaszán-nyarán vethetik be, a szűk keresztmetszet azonban a pilóták kiképzése. Ehhez alsó hangon 6-12 hónap kellene, de az orosz Szu-35-ösökkel vagy akár a Szu-30-asokkal vívott légi harcokhoz ez nem lenne elegendő tapasztalat. Teljes értékű F-16-os pilóta inkább öt év után lehet valakiből.

  • A kiképzés Dániában már el is kezdődött, 11 NATO-ország együttműködésében mintegy 70 ukrán katona részvételével, és helyszín lesz később Románia is. Első körben angolul tanulnak, ami nem gyorsítja a dolgot.

Mi következik? Kérdés, hogy az F-16-osok átadása milyen további hatásokkal járhat. Rácz András szerint az ügy igazi jelentősége, hogy ezzel az ukrán légierő hosszabb távon is az F-16-osok mellett köteleződhet el.

  • „Az Ukrajnának juttatott fegyverszállítmányok arról is szólnak, hogy a háború utáni ukrán haderő milyen gyártók milyen fegyvereit használja majd. Igen valószínű ugyanis, hogy Ukrajna a háború után is egy több százezer fős, jól felszerelt hadsereget fog majd fenntartani, amelyet értelemszerűen át kell majd fegyverezni az ex-szovjet típusokról valami másra. A légierő fő harci repülőgépének kérdése az F-16-osokkal eldőlni látszik” – írja a biztonságpolitikai elemző.
  • Ukrajna most lehet, hogy jobban járna a Gripenekkel, mert azok lényegében egy autópályáról is fel tudnak szállni, és a karbantartásuk is egyszerűbb. Az F-16-osok mellé Gripeneket is szeretne Zelenszkij, aki vasárnap Stockholmban tárgyalt erről, de konkrét svéd ígéret még csak ukrán pilóták tesztrepüléseire van.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi van, ha Ukrajna veszít?Az orosz győzelmi remények abból táplálkoznak, hogy a Nyugat előbb vagy utóbb úgyis belefárad Ukrajna támogatásába. De ehhez túl sok veszítenivalója van.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTalán sosem lesz ukrán áttörés, de ettől még győzhetnekAz ukrán ellentámadás első ránézésre szinte teljes kudarc. De mit látni akkor, ha egy mára jórészt elfeledett harcászati és stratégiai elmélet szemüvegén át nézzük?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkZakatol a vérszivattyú, ki morzsol fel kit Ukrajnában?Az ukrán és nyugati remények szerint a mostani lassú és nagy veszteségekkel járó szakasz után jöhet az áttörés és a gyors előrenyomulás, de ezt az oroszok minden erejükkel igyekeznek megakadályozni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Dánia F-16 Gripen Hollandia orosz-ukrán háború Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.