A Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) beszüntetik az európai támogatásaik nagy részét, erről már értesítették a támogatott magyar szervezeteket is. A hírt az OSF szóvivője is megerősítette a G7-nek, eszerint globálisan legalább 40 százalékos leépítést hajtanak végre.
Mi változik? Az OSF átstrukturálja globális működését, ennek esik áldozatul az EU-n belüli programjaik zöme.
Mit mondanak? Azt átalakulást az OSF szóvivője is megerősítette:
Leépítés: A Budapestről politikai okokból 2018-ban Berlinbe költöző regionális irodában, ahol több magyar munkatárs is dolgozik, 80 százalékos leépítés várható – értesültünk nem hivatalos forrásból.
Miért fontos? Bár a propagandában felnagyított képhez képest a valóságban a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) csak évi 2-3 milliárd forint körüli támogatást adnak magyarországi programokra, több civil szervezet finanszírozásában így is látható nagyságú lyuk keletkezik a támogatások lezárásával.
Számokban: Az OSF a világ egyik legnagyobb filantróp szervezete, több mint száz országban működnek, harminc év alatt kb. 20 milliárd dollárt támogatást adtak világszerte. Az OSF korábban évi 8-900 millió dollár támogatást adott globálisan, de az utóbbi években ez az összeg másfél milliárd dollár fölé ment. 2021-ben ennek a teljes összeg 13,5 százaléka, 209 millió dollár került európai és közép-ázsiai szervezetekhez.
A legnagyobb támogatásban részesülők magyar toplistáját három, országosan kevésbé rivaldafényben lévő szervezet, az Emberség Erejével Alapítvány, az Alternatív Közösségek Egyesülete és a Civil Kollégium Alapítvány vezeti, ők egyenként 2-2,3 millió dollárnyi támogatásban részesültek öt év alatt.
Mögöttük következik a Helsinki, a TASZ, a Political Capital és a Transparency. A Summa Artium a kultúr-TAO megszüntetése után az alternatív intézményfinanszírozás lebonyolítására, a támogatások folyósítására kapott egyszeri Soros-pénzt. A sajtóból a Nyugat kapta a legnagyobb támogatást, öt év alatt 259 ezer dollárt.
Tágabb kontextus: Az első Soros Alapítvány 1984-ben Magyarországon jött létre, amikor a hedge fundokból meggazdagodó Soros György megalapította első jótékonysági alapítványát.
Közélet
Fontos