Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 19. 15:07 Közélet

Nagy pénzosztást rendeztek nyár végén a minisztériumokban

Augusztusban a legalább öt fős cégeknél dolgozók nettó 200 ezer forintot, a központi költségvetésnél dolgozók pedig nettó 216 ezer forintot vihettek haza átlagosan – derült ki a KSH csütörtökön közzétett bérstatisztikájából. Ezek a számok nem tartalmazzák a közmunkások béreit.

 

Reálértéken és országos szinten a nettó fizetések 9,1 százalékkal voltak magasabbak a nyár utolsó hónapjában, mint egy évvel korábban. Ugyanez a növekedés csak a vállalkozások körében 8,6 százalékos volt, míg a költségvetésnél dolgozók nettó reálbére 11 százalékkal volt magasabb.

Az állami béremelési programoknak köszönhetően a költségvetésnél dolgozók fizetése az elmúlt két évben gyorsabban nőtt, mint a versenypiaci munkavállalóké. Ez azért van, mert ezek az életpálya-modell programok jellemzően az alacsonyabb fizetési kategóriájú állami dolgozókat érintik, akiknél egy relatíve kisebb összegű emeléssel is százalékosan nagyobb bérnövekedést lehet elérni.

 

A vállalkozások augusztusban nem nagyon hajtottak végre további béremeléseket az előző hónaphoz képest, a prémiumok, jutalmak nélküli rendszeres bruttó fizetések mindössze ezer forinttal nőttek, 288 ezer forintra.

Az egész évet tekintve azonban még mindig szép a bérdinamika: az év első nyolc hónapjában jutalmakkal együtt 11,1 százalékkal, jutalmak nélkül 11,4 százalékkal emelték a bruttó fizetéseket a legalább öt fős cégek. Ehhez a drasztikus minimálbér-emelés mellett a munkaerőhiány miatti fokozódó bérverseny is hozzájárult.

A költségvetési dolgozók bérnövekedését az húzta fel augusztusban, hogy a központi közigazgatásban nagy, egyszeri pénzosztást rendeztek.

Július és augusztus között 113 ezer forintot ugrott az általános közigazgatásban dolgozók bruttó fizetése, így nettó értelemben átlagosan 75 ezer forinttal többet vihettek haza.

Az elmúlt három év adatait elnézve augusztusban mindig osztottak jutalmakat a minisztériumokban, de még sosem volt bruttó értelemben hat számjegyű az ugrás. A rendszeres fizetések összege ugyanakkor  itt sem változott.

 

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet állami szektor bérek béremelés központi közigazgatás versenyszektor Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?