Augusztusban a legalább öt fős cégeknél dolgozók nettó 200 ezer forintot, a központi költségvetésnél dolgozók pedig nettó 216 ezer forintot vihettek haza átlagosan – derült ki a KSH csütörtökön közzétett bérstatisztikájából. Ezek a számok nem tartalmazzák a közmunkások béreit.
Reálértéken és országos szinten a nettó fizetések 9,1 százalékkal voltak magasabbak a nyár utolsó hónapjában, mint egy évvel korábban. Ugyanez a növekedés csak a vállalkozások körében 8,6 százalékos volt, míg a költségvetésnél dolgozók nettó reálbére 11 százalékkal volt magasabb.
Az állami béremelési programoknak köszönhetően a költségvetésnél dolgozók fizetése az elmúlt két évben gyorsabban nőtt, mint a versenypiaci munkavállalóké. Ez azért van, mert ezek az életpálya-modell programok jellemzően az alacsonyabb fizetési kategóriájú állami dolgozókat érintik, akiknél egy relatíve kisebb összegű emeléssel is százalékosan nagyobb bérnövekedést lehet elérni.
A vállalkozások augusztusban nem nagyon hajtottak végre további béremeléseket az előző hónaphoz képest, a prémiumok, jutalmak nélküli rendszeres bruttó fizetések mindössze ezer forinttal nőttek, 288 ezer forintra.
Az egész évet tekintve azonban még mindig szép a bérdinamika: az év első nyolc hónapjában jutalmakkal együtt 11,1 százalékkal, jutalmak nélkül 11,4 százalékkal emelték a bruttó fizetéseket a legalább öt fős cégek. Ehhez a drasztikus minimálbér-emelés mellett a munkaerőhiány miatti fokozódó bérverseny is hozzájárult.
A költségvetési dolgozók bérnövekedését az húzta fel augusztusban, hogy a központi közigazgatásban nagy, egyszeri pénzosztást rendeztek.
Július és augusztus között 113 ezer forintot ugrott az általános közigazgatásban dolgozók bruttó fizetése, így nettó értelemben átlagosan 75 ezer forinttal többet vihettek haza.
Az elmúlt három év adatait elnézve augusztusban mindig osztottak jutalmakat a minisztériumokban, de még sosem volt bruttó értelemben hat számjegyű az ugrás. A rendszeres fizetések összege ugyanakkor itt sem változott.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Közélet
Fontos