Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. május 23. 09:04 Közélet, Világ

Orbán mélyállamot épít, és rengeteg pénzt öl az amerikai kapcsolatba – állítja a Fidesz republikánus embere

Orbán Viktor dollármilliárdokat tolt a soft power stratégiájába, amivel az amerikai konzervatív gondolkodókat akarja megnyerni – állítja a Foreign Policy (FP) a Fidesz és a republikánusok közötti kapcsolatépítésről szóló cikkében.

Háttér: A magyar kormánypárt intenzíven építi kapcsolatait a republikánus holdudvarral. Májusban másodszor tartották Budapesten az amerikai CPAC dzsemboriját. Orbán Texasban is nagy ovációt kapott a republikánus közönségtől.

  • „Magyarország egy inkubátor, ahol a jövő konzervatív politikáját kísérletezik ki” – mondta saját politikájáról a magyar miniszterelnök. Szerinte a Fidesz kampányreceptje a világon bárhol alkalmazható: „No migration, no gender, no war”. (Azaz elutasítja a bevándorlást, a társadalmi nem koncepcióját és azonnali békét akar Ukrajnában.)

A Fidesz amerikai kapcsolatépítésére fókuszál az FP elemzése, és arra, hogy melyik elemek működhetnek republikánus közegben a Fidesz ideológiai csomagjából.

  • „Sok konzervatív kutató és író külföldről, akik az Orbán-kormány által alapított intézmények és alapítványok finanszírozásával töltöttek időt Magyarországon, a miniszterelnök hangos hívei lettek. A konzervatív amerikaiak Magyarországra zarándoklása persze nem véletlen, hanem kormánypolitika: egy tudatos soft power stratégia – ami pontosan a tervek szerint működik.”

Néhány ismertebb amerikai szereplő magyar kormányzati megbízással:

  • Rod Dreher: az ortodox hitre áttért író Louisanából „száműzetését tölti” Magyarországon. Ő javasolta Tucker Carlson felkérését. Most a Danube Institute kormányzati think tanknek dolgozik, konzervatív értelmiségieket győzköd a világban a budapesti színre lépésről.
  • Gladden Pappin: az MCC korábbi ösztöndíjasát áprilisban az átalakított Külügyi Intézet új elnökévé neveztek ki. A magyar közmunkaprogramot és családpolitikát ajánlja az állami szociális programoktól hagyományosan ódzkodó amerikai republikánusok figyelmébe.
  • Frank Füredy: a magyar származású korábbi trockista szociológus a novemberben elindult MCC Brussels-t vezeti. Elmondása szerint véletlenül futott bele egy londoni kocsma előtt az ott iszogató Orbán Balázsba, ami után a miniszterelnök politikai igazgatója felkérte a posztra.

Eszmei hegemónia: Füredy a marxista Gramscira hivatkozva (őt hasonló keretek között Békés Márton, a Fidesz fontos ideológusa is gyakran idézi) érvel amellett, hogy miért van szükség az MCC-hez hasonló intézményekre:

  • „Orbánnak intellektuális hegemóniára van szüksége a társadalomban egy ilyen projekt hosszú távú sikeréhez.”

A balliberális túlsúly ellenében érvel Dreher is, de a tágabb politikai célokat nyíltabban írja le, mint nálunk szokás. Mint mondja, az orbáni építkezés egyfajta mélyállam létrehozására irányul.

  • A „mélyállam” kifejezést a jobboldal többnyire szitokszóként használja (lásd például az elmúlt hetekből Orbán Balázs amerikai interjúját), mondván, az a baloldal hatalmának nem demokratikus bástyája az adminisztrációban, az egyetemeken vagy a médiában.
  • „Azt hiszem, az Orbán-kormány azért is építi az összes ilyen intézményt, kormányzati alapokat és a kormány hatalmát használva fel, mert tudja, hogy nem lesz örökké miniszterelnök. A Fidesz nem lesz mindig kormányon. Azt akarja, hogy legyen egyfajta mélyállama, ami mindenképpen túléli, bárki is jön utána” – mondja Dreher a cikkben.

Orbántól a floridai kormányzó Ron DeSantis, Trump elnökjelölti kihívója tanulta az egyik legtöbbet Amerikában Dreher szerint, és az anti-LMBTQ fellépésére és a kulturális háborúkban a Fidesz receptjének a követésére hivatkozik.

A DeSantis-szal való magyar kapcsolatépítés részben a magyar származású milliárdos Thomas Peterffy-n keresztül megy. Ha jól számol, Orbán Trump és DeSantis győzelmével egyaránt nyerhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar társadalomban létrejött a deepstate az egyetemi átalakításokkalA kuratóriumokba politikai alapon beültetett tagok akár évtizedekig is a székükben maradhatnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kistelepülési adatok elárulják, hogyan lehet közmunkával szavazatokat szerezniA 2014-es parlamenti választásokon legalább 5-6 mandátumot hozott a Fidesznek a közmunka, de hogyan? A tanulmány szerzői ezt magyarázták el az e heti G7 Podcastban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTaláltunk 117 milliárd forintnyi extraprofitot ott, ahová a kormány nem akar nézniNagyon látványos, hogy mennyivel több nyereséget érnek el az építőiparban a kormánnyal jó kapcsolatot ápoló nagyvállalkozók cégei.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ Fidesz konzervatív Orbán Viktor republikánus usa Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 26. 15:14 Közélet, Pénz

Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek

A kormány szócsőnek használja a nyugdíjpénztárakat, hogy azok az érdekeikkel ellentétes lépésre buzdítsák a tagjaikat.

Jandó Zoltán
2024. november 26. 11:31 Közélet

Egyre gyakrabban zsarolja a fizetéssel alkalmazottjait a magyar állam

A tanárok, egyetemi oktatók és bírósági alkalmazottak után most a kutatók kerültek a kormány célkeresztjébe, ráadásul ők már öt éven belül másodszor.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. november 26. 06:04 Világ

Van terv az európai gazdaság megmentésére, de hiányzik a pénz és az akarat

Több uniós versenyképességi jelentés is készült idén, a megvalósítást azonban finanszírozási és szuverenitási problémák gátolják.

Avatar
2024. november 25. 15:56 Élet

A parkolás változik, de a behajtási övezet már a startnál elbukott Budapesten

Miközben Európa egyre több városa küzd az autók légszennyezése ellen, nálunk a főváros ignorálja a témát, Erzsébetváros pedig egyenesen visszalép.

Jandó Zoltán
2024. november 25. 10:01 Vállalat

Nem lettek meg a rejtélyes magyar cégek ezermilliárdjai, lépett a bíróság

Törölte a brazil kötvényes cégek több ezer milliárdos tőkeemelését a cégbíróság. A vállalatok működése már a mesés vagyon megjelenése előtt törvénysértő volt.