Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. április 21. 15:27 Világ

Szerbia szívesen látja a Putyin rezsimje elől menekülő, jól képzett oroszokat – de nyugalomra nem számíthatnak ott sem

Ezek a fiatalok nyugati irányultságúak, nagyon jól képzettek, ellenzik a háborút. Ez jó dolog számunkra.

mondta el az Oroszországból Szerbiába menekülőkről Ana Brnabić, szerb miniszterelnök a Bloomberg rendezvényén, ahol arról is beszélt, hogy a másutt nem szívesen látott oroszokat még ösztönzőkkel is igyekszik elcsábítani az országa. Elsősorban az informatikai ágazat toborzási nehézségein könnyít az ott igényelt képességekkel felvértezett szakemberek érkezése, de a szerb költségvetés szempontjából is előnyös ha az országban fizetnek adót tehetséges munkavállalók ezrei.

A kormány részéről szívélyes fogadtatás ellenére az országba érkező orosz menekültek nem mentesülnek a háború következményeitől. Erőszakkal, fenyegetésekkel és online megfélemlítési kampányokkal is szembesülhettek a Putyint bíráló oroszok, Szerbiában ugyanis sokan nem hajlandók elítélni Oroszországot, történelmi szövetségesüket, miután az megszállt ukrán területeket. Személyekhez szóló inzultusokra is van példa, a Kremllel szimpatizáló szerb szélsőjobboldali erők az „Evil Eagles” nevű Telegram-csatornán fényképpel együtt azonosítják és nevezik meg az országba érkezett oroszokat,

illetve sértő, fenyegető megjegyzéseket szegeznek nekik.

Szerbia ambivalens hozzáállását az orosz-ukrán háborúhoz Brnabić is megerősítette, az ország ugyanis amellett, hogy az Európai Unió tagjelöltjeként igyekszik idomulni az európai külpolitikához, ellenzi az unió által Oroszországra kivetett szankciókat. A szerb kormány elítéli az Ukrajnát érő orosz támadásokat, ám véleménye szerint az unió intézkedései nem korlátozzák Oroszország haderejét, illetve annak bevetésére vonatkozó hajlandóságát. Az álláspontot Brnabić Szerbia 1990-es évekbeli elszigetelésével indokolta, amikor Jugoszlávia felbomlását követően a belgrádi kormányt számos büntetőintézkedés sújtotta. Felmerült továbbá Koszovó szuverenitásának Szerbia számára „nehéz” és „érzelmekkel teli” kérdése is, amiben az Európai Unió és az Egyesült Államok közvetítésével próbálnak a vitában álló felek kompromisszumra jutni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLítium: mérgező, de drága kincsen ül SzerbiaAz elektromosautó-gyártás és a szerbiai gazdaság lehetséges jövőbeli motorjának fűtőanyagáért áll sorban a fél iparág, mégis, a környezetvédők és a mezőgazdálkodás nyerték meg a lítiumbányáért vívott csata első felvonását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Balkán példája nekünk is mutatja, miért nem megoldás a keleti nyitás politikájaSzerbia és Montenegró az utóbbi években igyekezett megnyerni Kína kegyeit, egy elmélet szerint ezzel jelezve, hogy van alternatívája az EU-hoz való csatlakozásnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brnabić orosz menekültek orosz-ukrán háború Szerbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.