Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. április 28. 16:03 Pénz, Világ

A globalizáció nem árt senkinek, de egyelőre nem is jár mindenki jól vele

Sokfélét gondolnak az emberek a globalizációról, de kiemelkedően sokan osztanak két olyan gondolatot, amelyek egymással tökéletesen ellentétesek. Az egyik gyakori vélekedés, hogy ez a jelenség általában növeli a jólétet és szerepe van a szegénység visszaszorításában, a másik pedig az, hogy felerősíti a jövedelmi egyenlőtlenségeket.

Két kutató*Valentin Lang, a Zürichi Egyetem (UZH) kutatója és Marina Mendes Tavares, az IMF közgazdásza most alaposabban megvizsgálta, hogy hogyan lehet az, hogy mindkét vélemény igaz.

A szerzők összesen 147 ország 1974 és 2014 közötti jövedelmi adatait vizsgálták meg és vetették össze azzal, hogy mennyire érintettek a globalizációban. Az eredményeik arra mutatnak, hogy a jövedelmeket azokban az országokban hajtja felfelé az erősödő globalizáció, amelyek még kevésbé vesznek benne részt, míg a globális folyamatokba már mélyen beágyazódott gazdaságokban már csak alig vagy egyáltalán nem lehet kimutatni ezt a hatást. A kisebb mértékben globalizált országok egyébként jellemzően alacsony vagy közepes vagyoni helyzetűek. Tehát éppen azokat a gazdaságokat emelheti fel a globalizáció, amelyek egyébként is hátrányból indulnak.

Az országokon belüli egyéni jövedelmek szintjén viszont már valóban kimutatható, hogy a globalizáció felerősíti az egyenlőtlenségeket, méghozzá épp a fejlettebb, globalizáltabb gazdaságokban. A jelenség mögött az áll, hogy ezekben az országokban jellemzően a leggazdagabbak profitálnak a globális piacokból, míg a szegényebbek nem részesülnek ebből a lehetőségből, így az ő jövedelmüket nem érinti pozitívan – de negatívan se – az országuk beágyazottsága a globális gazdasági folyamatokban. A fejlődő országokban viszont sokkal szélesebb rétegek élvezhetik a globalizációból befolyó többletjövedelmet.

Tehát a globalizáció miatt a fejletlenebb gazdaságoknak lényegesen több jövedelme lesz, ami az országok közötti egyenlőtlenségek csökkenését vonja magával. Ugyanakkor a fejlettebb országokon belül már jövedelmi különbségek erősödésnek a globalizációs miatt.

Így magyarázható a kettősség, ahonnan kiindultunk.

Ahhoz pedig, hogy a globalizációval mindenki jól járhasson, a szerzők szerint egyrészt olyan célzott, a globális gazdaság nyertesei és az abból kimaradók között működő újraelosztó mechanizmusokra van szükség. Másrészt az oktatásba való befektetés, ami sokkal fontosabbnak tűnik, mert nem csak a globalizációval kapcsolatos problémák megoldásában segít, de úgy látszik, ebben is fontos szerepe van. Lang és Tavares ugyanis azt is kimutatták, hogy azokban az országokban, ahol az oktatásra arányaiban több pénzt fordítanak, ott a globalizáció kevésbé jár a jövedelmi egyenlőtlenségeket növelő hatásokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ egyenlőtlenség globalizáció jövedelem jövedelemkülönbségek Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.