Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. január 11. 14:01 Világ

Nyugati vakcinát kínál ügyfeleinek egy kínai állami bank, ha félmillió dollárnál többet kötnek le nála

Egy kínai állami tulajdonban lévő, hongkongi székhelyű bank úgy döntött, hogy úgy próbálja vonzóbbá tenni szolgáltatásait, hogy az 500 ezer amerikai dollárt meghaladó lekötésekért cserébe beoltja az ügyfelet az ott ritkaságnak számító amerikai-német Pfizer/Biontech mRNS vakcinával. 

Miért van erre szükség? A három éve tartó szigorú járványügyi korlátozások kivezetésével Kína próbál életet verni a gazdaságba, azonban ez a lépés tömeges megbetegedésekkel jár. Kína az önellentmondások spiráljába csúszott bele az utóbbi időben: a drákói szigorral betartatott járványügyi korlátozások fő indoka az volt, hogy az idős lakosok nincsenek kellően átoltva, az oltakozási hajlandóság alacsony szinten maradásához viszont hozzájárult az, hogy az öregek nem bíztak a vakcinában, féltek a mellékhatásoktól, és nem tartották fontosnak beadatni, hiszen az állami közlések szerint szinte alig volt megbetegedés. 

Igazolt Covid-fertőzések száma Kínában a hivatalos kínai statisztikák szerint. Forrás: Our World in Data

Mennyire megbízhatóak a kínai fertőzöttségi adatok? Jelenleg közel kétmillió fertőzöttet tartanak számon a járvány kitörése óta, ami az 1,4 milliárdos lakosságra vetítve nem sok, ám sajtóinformációk szerint a helyzet ennél sokkal súlyosabb, a Guardian információi szerint csak Henan tartományban a lakosság 90 százaléka elkaphatta már a vírust, ami közel 88 millió embert jelent.

Egy független előrejelzési modell szerint 

-Az első hullám tetőzése január 13-ra várható, naponta 3,7 millió új esettel.

-A halálozási csúcs ezt körülbelül 10 nappal később követi, nagyjából napi 25 ezer halottra számítanak. Ez a szám egyenlő a Kínában egy nap átlagosan, minden más okból bekövetkezett halálozások számával.

-A második csúcs március elejére várható, amely a vidéki régiókat fogja erősebben érinteni, 4,2 millió napi új megbetegedéssel.

-2023 végéig 1,7 millió halottja lehet a járványnak az országban.

Hogy reagálnak erre a világ országai? A tömeges megbetegedések hírére több ország is úgy döntött, hogy szigorítja a beutazási feltételeket a kínai utasok számára. Milánóban a reptéren a Pekingből érkező utasokat kötelező gyorstesztnek vetik alá, ennek tanulsága, hogy lényegében minden második utas Covid-fertőzötten érkezik Olaszországba. Az Európai Unió országai közül Olaszországon kívül már Franciaország, Németország, Görögország, Lettország, Hollandia, Portugália, Spanyolország és Svédország is szigorította a beutazási feltételeket. Magyarországon a járványügyi veszélyhelyzet háborús veszélyhelyzetté vált, így a beutazási korlátozások megszűntek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ covid gazdaság járvány Kína korlátozás utazás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.