Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra
Sokakat felháborított Donald Trump amerikai elnök nyilatkozata, amelyben (a véres szumi támadást követően) elődjét, Joe Bident és Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is felelőssétette a háborúért Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett.
Ez ismét azt mutatja, hogy nagyon régen nem volt hasonlóan oroszbarát elnöke az Egyesült Államoknak (ha volt valaha), az orosz gazdaság mégis megszenvedi Trump vámháborús káoszát.
Számokban: Oroszország olaj- és földgázbevételei az első negyedévben 10, márciusban 17 százalékkal csökkentek a hivatalos adatok szerint, miközben az állami kiadások 24,5 százalékkal nőttek.
Az idei orosz költségvetést közel 70 dolláros Ural olajárral tervezték, április elején ez azonban 50 dollárraesett, és azóta is csak néhány dollárral emelkedett.
A rubel is túl erős: a költségvetést 96,5-es rubel-dollár árfolyammal tervezték, de az árfolyam hetek óta a 80-85 dolláros sávban mozog. Ez az olajár változásától függetlenül is csökkenti rubelben az energiaexport bevételét.
Az EU orosz gázimportja az idei első negyedévben 10 milliárd köbméterre csökkent, és olcsóbbá is vált a földgáz az utóbbi hetekben.
Az orosz állam bevételeinek harmada kapcsolódik az energiahordozók exportjához, vagyis az ebből származó bevétel érdemi csökkenése jelentős lyukat üt a büdzsén.
Felülnézet: az orosz költségvetés az utóbbi években 2 százalék körüli hiányt mutatott, ami az EU-ból nézve irigylésre méltóan alacsony szám. Csakhogy az orosz állam el van zárva a nemzetközi hitelpiacoktól, a belföldi hitelfelvétel pedig drága és fokozná az inflációs kockázatokat.
Miért fontos ez? Oroszország idén várhatóan mintegy 150 milliárd dollárnak megfelelő összeget költ az Ukrajna elleni háborújára, az olajár csökkenése viszont 30 milliárddal is apaszthatja az állam bevételeit.
A fentiek miatt ennek kezelésére nincs egyszerű módszer: a háborús kiadásokat nem akarja a vezetés csökkenteni, sőt, az utóbbi hetekben felpörgött toborzás tovább növeli ezek összegét.
A szociális juttatások megvágásától szintén ódzkodik a kormány, egy nagyobb adóemelés pedig recesszióba lökhetné a gazdaságot, ami a nem exporthoz kapcsolódó adóbevételeket vetné vissza.
Így egyelőre marad az állami vagyonalap további megcsapolása, de ebből a könnyen pénzzé tehető eszközök kétharmadát már felélték a háború kezdete óta.
Alulnézet: az orosz gazdaság törékeny egyensúlya abban is megmutatkozik, hogy tavaly ősz óta a közúti fuvarozók ötöde felhagyott a tevékenységével a veszteségek miatt.
A kereslet visszaesése mellett ennek leginkább a drága finanszírozás az oka: az orosz alapkamat huzamos ideje 21 százalék, és a kereskedelmi bankok is ehhez igazodnak.
Az orosz infláció jelenleg 10 százalékos, miközben a jegybanki cél 4 százalék lenne. Több közgazdász ugyanakkor kételkedik a 10 százalékos adat hihetőségében is.
Tágabb kontextus: bár az orosz gazdaság 2023-ban és 2024-ben is nagyjából 4 százalékkal nőtt, de ehhez óriási állami élénkítés kellett, nemcsak a háborús kiadások, hanem például támogatott hitelprogramok formájában is. A gazdasági túlfűtöttség jele a magas infláció.
Kisebb energetikai bevételek mellett sokkal nehezebb lenne továbbra is elkerülni egy gazdasági válságot, ezért is tesz meg mindent az orosz diplomácia a szankciók feloldása érdekében, mivel az nagy könnyebbséget hozna.
Igen, de: a fentiekkel együtt az orosz gazdaság ellenállóbbnak bizonyult, mint a legtöbb nyugati elemző vélte a háború kitörése és a nyugati szankciók bevezetése után. Bár a viszonylagos egyensúlyt egyre nehezebb lesz tartani, jelentős külső sokk nélkül akár évekig is eltarthat még a mostani állapot.
Mi várható? Az orosz vezetés igyekszik kihasználni az új amerikai kormányzat nyitottságát, megpróbálja maximális követeléseit átnyomni rajta Ukrajna támogatásának leállításától a NATO kelet-európai katonai visszavonulásáig.
Mivel azonban az orosz követelések teljesítését Ukrajna és az EU nagy része is elutasítja, a fegyverszünet vagy béke lényegében nincs közelebb, mint az év elején.
A legnagyobb kockázat Oroszország számára Trump kaotikus kereskedelmi háborúja: ha ez recesszióba löki az amerikai és a világgazdaságot, az olaj még olcsóbb lesz, súlyos gazdasági problémát okozva Oroszországnak.
Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.