Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2024. január 15. 15:58 Világ

A héten eldől, újrakezdődik-e a harc Magyarország és az EU között

Míg az utóbbi hetek inkább a kompromisszumkeresés jegyében teltek Magyarország és az Európai Unió kapcsolatában, az Európai Parlament (EP) fellépése nyomán újra kiélesedhet a konfliktus.

Mi történik? Több EP-frakció sokallja az Európai Bizottság (EB) által Magyarországnak tett engedményeket, főként azt, hogy a magyar igazságügyi reform elfogadásával mintegy 10 milliárd euró, korábban felfüggesztett kohéziós forráshoz férhet hozzá hazánk.

  • Erről szerdán EP-képviselők fognak egyeztetni az EB-t vezető Ursula von der Leyennel és az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel.

Felülnézet: múlt hét pénteken a 705-ből 120 EP-képviselő kérte petícióban, hogy függesszék fel Magyarország szavazati jogát az uniós döntéshozatali folyamatokban.

  • Csütörtökön szavaz az EP egy Magyarországgal kapcsolatos határozatról, amelynek még formálódik a szövege, de elképzelhető, hogy felszólítják a tagállamokat az említett lépésre.
  • A szavazati jog megvonása példa nélküli lenne az EU történetében, és a Politico forrásai nem is tartják ezt valószínűnek a közeljövőben.

Tágabb kontextus: a magyar vétókkal kapcsolatos türelem azt követően kezdett el igazán fogyni, hogy hazánk kitartóan blokkolja Ukrajna négyéves 50 milliárd eurós pénzügyi és 20 milliárd eurós fegyverzeti uniós támogatását. (Bár az ország felvételi folyamatának megkezdését végül nem akadályozta meg Orbán Viktor.)

  • Az utóbbi hetekben egymással párhuzamosan zajlott a magyar vétó megkerülésére (segítség Magyarország kihagyásával) és semlegesítésére (hogy hazánk adja fel álláspontját) szolgáló uniós ötletbörze.
  • Egyelőre nem látszik, melyik megközelítés lesz sikeres. Magyar részről felmerült a négyéves segítség részleteinek évenkénti jóváhagyása, valamint a helyreállítási pénzek hosszabb felhasználhatóságának kérése az alku keretében.

Mit mondanak ők? Míg EP-képviselők magyar zsarolásról beszélnek, Varga Judit, a Fidesz EP-választási listavezetője szerint épp az EU zsarolja hazánkat a pénzek visszatartásával, miközben a 7-es cikkely szerinti eljárást (amelynek keretében veszélybe kerülhet a szavazati jogunk) már mindenki unja.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSorba jönnek a magyar kérések Ukrajna uniós támogatásáért cserébeA legújabb ötlet az, hogy a jogállamisági feltételek teljesítése miatti késlekedés ne okozzon anyagi veszteséget Magyarországnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan olyan korrupciós mutató, amelyben Magyarország már behozta UkrajnátUkrajna valóban Európa egyik legkorruptabb országa, de a politikai korrupció és a közpénzek magáncélra való felhasználása terén Magyarország hasonló szintre csúszott.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMire lehet költeni a most felszabadított uniós pénzeket?A rendszer bonyolultsága miatt nehéz átlátni, hogy hova csoroghatnak le a pénzek, de vélhetően elsősorban a szegényebb országrészek részesülhetnek belőle.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ európai bizottság Európai Parlament európai tanács Európai Unió Magyarország Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.