A semlegességre való hivatkozás egyre kevésbé cseng jól Európában, bár Ausztriának eddig bejött. Az orosz-ukrán háború árnyékában kérdés, hogy az EU meddig engedi meg ezt a luxust — írja a Politico.
Háttér: Ausztria a II. világháború után 1955-ben szerezte vissza szuverenitását, ekkor vonultak ki a megszálló hadseregek, cserébe azért, hogy az ország semleges marad.
Mi történt? Szeptember elején Martin Selmayr, az EU ausztriai főképviselője vérdíjnak nevezte az orosz gázért fizetett pénzt, amivel Ausztria a háborút finanszírozza.
Ausztria jelenlegi jobbközép kormánya a semlegességet Ukrajnával kapcsolatban a katonai cselekményekre korlátozza, azaz nem küld fegyvereket Kijevbe, de támogatja az EU-s szankciókat és engedi a fegyverek területén való átszállítását is.
Ugyanakkor számos osztrák vállalat komolyabb hazai felelősségre vonás nélkül üzletel Oroszországgal.
Sokat spórolt is a semlegességgel, Ausztria az utóbbi évtizedekben megengedhette magának, hogy alig költsön honvédelemre.
Egy idei felmérés szerint az osztrákok 80 százaléka támogatja a semlegességet a NATO-ba való belépéssel szemben.
Igen, de: osztrák diplomáciai és nemzetbiztonsági körökben terjed a nézet, hogy a semlegességre való hivatkozás mára elvesztette hitelességét.
Mit mondanak mások? Többen tartanak attól, hogy ha a nyugat keményebben lép fel Béccsel szemben, azzal csak a semlegességpártiakat és a szélsőjobbot erősítené.
Erre válasz: korábban is volt már példa arra, hogy a külső nyomás, különösen ha Washingtonból érkezik, hatásos lehet, ilyen volt Ausztria izolációja a náci múltú Kurt Waldheim köztársasági elnökké választásakor.
Mi várható? Jövőre lesznek parlamenti választások Ausztriában. Jelenleg a legnépszerűbb az ukrajnai uniós segélyt felfüggeszteni kívánó, az Oroszország elleni szankciók feloldását támogató, szélsőjobboldali Szabadságpárt.
Világ
Fontos