Hírlevél feliratkozás
Kolozsi Ádám
2023. augusztus 28. 16:16 Világ

Tízezrével hagyják el hazájukat a kínai és orosz milliomosok

Harmadával kevesebb lett az orosz milliomos az Ukrajna elleni invázió kezdete óta, a legtöbb távozó Dubaiban telepedett le. A legnagyobb milliomosexportőr abszolút számokban a bank- és techcégeken egyre többet szorító Kína, de a Brexit óta Londonnak is sok vagyonos int búcsút, és bútorozik át Dél-Európába.

Számokban: egy friss tanulmány szerint kb. 67 ezer embernek van Oroszországban legalább egymillió dolláros vagyona. 2021 végén még több mint százezren voltak. A kiesők egy részének a vagyona csökkent, de több mint tízezren inkább külföldre távoztak a háború alatt.

Felülnézet: a klasszikus elmélet szerint a munka és a tőke egyaránt a nagyobb megtérülést keresi, a valóságban azonban legalább ilyen fontosak a gazdaságon kívüli körülmények, a politikai stabilitás, biztonság, kiszámíthatóság – és persze az adózási feltételek.

  • A legvonzóbb célországok az Emirátusok, Ausztrália, Szingapúr, USA és Svájc. Az Emirátusok nagy előnye a sokáig adómentes vállalkozási környezet és a viszonylag olcsó ingatlanpiac, de nyilván a luxusszolgáltatások és a globális kultúripar jelenléte is számít. Idén ugyanakkor már valószínűleg Ausztrália lesz az élen, és jön fel Izrael is.
  • Kínát évente több mint 10 ezer milliomos hagyja el, de még így is közel egymillióan vannak. Az egyre inkább szorongatott Hong Kongból különösen sokan távoznak, egy év alatt minden 10. ember elment a legvagyonosabbak közül. Az indiai milliomoskibocsátás a 2. legnagyobb. Arányaiban ugyanakkor Oroszország vezet.

Honnan tudjuk? Attól a nemzetközi tanácsadó cégtől, ahol lényegében kitalálták a magyar letelepedési kötvényhez hasonló pénzért vízumot konstrukciót. A Henley & Partners több országban vett részt hasonló modellek meghonosításában a Karib-térségtől Ciprusig.

  • A milliomosmigrációl rendszeresen adnak ki jelentéseket is, ezekben nyilvános, céginformációs és vízumadatokból kiindulva becsülik meg, hogy merre tartanak a leggazdagabbak.

Alulnézet: Roban Abramovics, a Chelsea volt tulajdonosa is Dubai-ba tette át félig a bázisát, itt állomásoztatja az amerikai hatóságok által elfoglalni kívánt jachtját, ingatlant pedig a mesterséges Pálma-szigeten keres. A dubai ingatlanárak 40-50 százalékkal mentek fel, főleg a növekvő orosz kereslet miatt.

  • Míg a legvagyonosabb oroszok közül különösen sokan mennek az Arab Emirátusokba, az eggyel szélesebb kategóriában már más irányt vesz a migráció. 2022 február óta 8-900 ezer orosz hagyta el az országot, a legtöbben a számukra még nyitva lévő Kazahsztánba, Szerbiába és Örményországba mentek. Dubait csak a legkedvezőbb helyzetűek engedhetik meg maguknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Dubai Kína letelepedési kötvény migráció milliomos Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Vámosi Ágoston
2025. január 22. 16:48 Világ

Háborúk, klíma, dezinformáció? Szakértőknek sem könnyű eldönteni, mi a legnagyobb kockázat

A jelenleg is zajló davosi konferenciát rendező Világgazdasági Fórum összegyűjtötte a világra rövid és hosszabb távon leselkedő legnagyobb kockázatokat.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. január 24. 06:09 Közélet, Vállalat

Kezd látszani, hogy milyen cégeket támogat majd a kormány repülőrajtos programja

Nem a nagyobb segítségre szorulók felhozása, sokkal inkább az lehet a most indult Demján Sándor 1+1 alprogram célja, hogy a jók még jobbak legyenek.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.