Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2023. június 16. 19:04 Világ

Irán ismét a világpiacra bocsátja az olaját, ami kihathat a benzinárra

Öt éve nem exportált annyi olajat Irán, mint mostanában, a szállítmányok döntően Kínába tartanak. Ráadásul az amerikai szankciók miatt elszigetelődő ország egyre jobba erősödik a Bloomberg szerint: például élénkülnek a kapcsolatai a regionális vetélytársaival, sőt Washingtonnal is óvatos egyeztetéseket kezdett.

Miért fontos ez? A többletkínálat megingathatja az olajpiacot. A megtorpanó gazdasági növekedés és az olcsó orosz szállítmányok hatásait ellensúlyozva igyekszik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) megtámasztani az olajárat – Szaúd-Arábia például mérsékli kitermelését –, ezt teheti még nehezebbé az iráni termelés felfutása.

Számokban: az iráni olajszállítások jócskán megnőttek tavaly ősz óta, májusban elérték a napi 1,6 millió hordót az érvényben lévő amerikai szankciók ellenére. A termelés pedig elérte a napi 2,9 millió hordót az országban, ami a legmagasabb szint 2018 vége óta.

Mi várható? Miután Donald Trump 2018-ban kilépett a Teheránnal kötött atommegállapodásból, a szankciók alá vont Irán válságos helyzetbe került. A fokozódó termelés és kivitel a javuló külkapcsolatokkal párosulva azonban megerősítheti a féktelen infláció, a riál árfolyamának gyengülése és a keményvonalas Ebrahim Raiszi elnök elleni zavargások által sújtott gazdaságot.

  • A benzinárak kordában tartására törekedhet az amerikai kormány bizonyos feltételezések szerint az élénkülő iráni olajexport hallgatólagos tolerálásával.
  • Az olajár alakulása mégis kérdéses: Kína fellendülése gyorsulhat a második félévben, így az ország felszívhatja az iráni szállítmányokat a Nemzetközi Energia Ügynökség szerint – a kereskedők ugyanakkor szkeptikusak a kínálat szűkösségére utaló előrejelzésekkel szemben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar 80-as évekbe csúszik vissza éppen egy olajnagyhatalomAz amerikai szankciók miatt nincs vevő az olajra, így nem tudják kifizetni az importszámlát sem Iránban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az oroszok is vizsgálják az olajárcsökkenés okait, mi várható a magyar kutakon?Jelentősen csökkent a héten a világpiacon meghatározó olajtípusok árfolyama, úgy néz ki, hogy egyelőre nem hatásos a globális olajkartell kitermeléscsökkentése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKemény idők várnak a magyar autósokra a következő évtőlTavaly még hatósági árral védte a kormány az autósokat, jövőre viszont az egyik legmagasabb benzinárral találkozhatnak az autósok a magyar kutakon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Irán iráni atommegállapodás kőolaj olajár Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. június 13. 15:04 Világ

Napokon belül érezhetően emelkedhet az üzemanyagár az izraeli-iráni konfliktus miatt

Az orosz Urál nyersolaj-árindex jellemzően együtt mozog a Brent árával, amely 13 százalékkal emelkedett péntek hajnalban.

Mészáros R. Tamás
2025. június 10. 11:00 Világ

Fenn lehet-e tartani sok pénzzel a NATO-egység látszatát?

A katonai szövetség vezetése a kiadások emelésével békítené meg Donald Trumpot, de az amerikai vezetés ideológiai alapvetéseivel is számolni kell.

Stubnya Bence
2025. június 10. 06:00 Vállalat, Világ

A magyar autószalonokig gyűrűzik a BYD által felpörgetett kínai árháború hatása

Amíg eldől, melyik lesz a világszerte megerősödő két-három kínai autómárka, sok gyártó próbálja a külföldi piacokon is kiszórni készleteit.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.