Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. május 5. 13:00 Világ

Nem érdemes mérget venni rá, hogy a Wagner-csoport kivonul Bahmutból

Miután pár órával korábban még elesett Wagner-harcosok holttestei mellől bejelentkezve követelt nagyobb lőszerellátmányt a zsoldoscsoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin pár órával később már azt mondta: mivel nem kapnak elég lőszert a harc megvívásához, május 10-én átadják az általuk tartott bahmuti frontot a reguláris orosz hadseregnek.

A bejelentéshez kapcsolódó közlemény utal rá, hogy a Wagnernek május 9-ig kellett volna befejeznie a Doneck megyei város elfoglalását, vagyis a második világháborús szovjet győzelem évfordulójáig, amely a jelenlegi orosz hatalom számára a legfontosabb ünnepnap. A közlemény szerint a hadügyminisztérium azonban ezt meg akarta akadályozni, ezért májustól szinte teljesen elvágta a Wagner lőszerutánpótlását.

A Wagner és az orosz hadügyminisztérium konfliktusa hónapok óta tart, és bár egy kiszivárgott amerikai hírszerzési jelentés szerint februárban Vlagyimir Putyin elnök közvetített Prigozsin és Szergej Sojgu hadügyminiszter között, az ellentét legfeljebb csak rövid időre szünetelt. Ahogy Rob Lee Oroszországra szakosodott amerikai biztonságpolitikai elemző írja a Twitteren, ha a Wagnernek sikerül befejeznie Bahmut elfoglalását, miközben a reguláris orosz hadsereg nem ért el semmit a téli offenzívájával, az nem nézne ki jól Sojgu és Valerij Geraszimov vezérkari főnök számára.

Ugyanakkor Lee szerint valószínűleg nem annyira szándékos kiéheztetésről van szó a lőszerellátásban, hanem arról, hogy

míg Prigozsint nem érdekli semmi más Bahmut elfoglalásán kívül, addig a vezérkarnak tartalékolnia kell a várható ukrán ellentámadás elhárítására.

Az viszont biztos, hogy visszaüt az autokrata vezetők kedvelt és Putyin által is művelt megoldása, a párhuzamos vezetési, irányítási struktúrák működtetése. Ez hatalomtechnikai szempontból előnyös, de egy háborúban az egységes vezetés hiánya az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni.

Eddig a Wagner – reguláris orosz erők támogatásával – Bahmut 85-90 százalékát foglalta el, és a háború kimenetele szempontjából nem sokat számít, sikerül-e bevennie a maradékot. A már elfoglalt részek elvesztése persze propagandaszempontból nagy kudarc lenne, de érdemes kételkedni abban, hogy a Wagner tényleg levonul-e a bahmuti frontról. Prigozsin korábban is szeretett nagyokat mondani (más interpretációban összevissza beszélni), és minden bizonnyal most is arról van szó, hogy ki akarja zsarolni a nagyobb lőszerellátmányt.

A bahmuti front a május 3-i helyzet szerint, fehér háttérrel az ukrán ellenőrzés maradt területek. Forrás: Militaryland.net

Ahogy ugyanis egy ukrán tartalékos tiszt felhívta rá a figyelmet, masszív tüzérségi fölény nélkül a Wagner nem képes előrenyomulni. Ráadásul erői egyre fogynak: a tavaly ősszel és télen a börtönökből toborzott több tízezer ember nagy része már vagy harcképtelenné vált (meghalt, megsebesült), vagy lejárt a féléves szerződése, és az elnöki amnesztiával élve hazatérhetett. Egyéb forrásból pedig csak a veszteségek töredékét képes pótolni a zsoldos csoport. Emiatt van olyan vélemény is, hogy a Wagnernek a meggyengülése miatt kell visszavonulnia, és minden körítés csak színjáték.

Mindenesetre valószínűbb, hogy a Wagner a helyén marad, és más orosz egységek támogatásával próbálja bevenni Bahmut maradékát, vagy rosszabb esetben tartani az eddigi vonalakat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz zsoldosvezér egy Ikarusszal a háttérben osztotta ki a védelmi minisztériumotHanyatlik a Wagner-csoport alapítójának befolyása, ami már az ukrajnai harcok menetére is hatással van. Jevgenyij Prigozsin ezt nem is hagyta szó nélkül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bahmut orosz-ukrán háború prigozsin wagner csoport Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.