Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. február 21. 09:50 Világ

Sosem volt olyan magas az ukrajnai háború eszkalációjának lehetősége, mint most

Kína fontolgatja, hogy fegyverekkel és lőszerrel támogassa Oroszországot az amerikai kormányhoz eljutó információk alapján – jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter többször is a hétvégén.

  • Ez amiatt lenne újdonság, mert Észak-Koreával vagy Iránnal ellentétben Kína eddig nem adott katonai segítséget az oroszoknak Ukrajna megtámadása óta.

Miért fontos ez? Kína bevonódása kiszélesítené a konfliktust és megváltoztatná a dinamikáját. A nyugati szövetségesekkel szemben egy erősebb ellenpólus jönne létre, ami már nemcsak hatásaiban tenné globálissá a konfliktust.

  • A kínai szerepvállalás azt is jelentené, hogy a hét legnagyobb katonai költségvetéssel rendelkező ország közül csak India nem küldene fegyvereket.

Részletek: Blinken vasárnap találkozott Vang Ji kínai államtanácsossal is, akit figyelmeztetett, hogy súlyos következményei lesznek, ha Kína valóban fegyvereket és lőszert ad Oroszországnak.

  • Kína úgy reagált, hogy az USA hazugságokat terjeszt, és nincs feljogosítva arra, hogy parancsokat osztogasson Kínának.

Alulnézet: Blinken kijelentései után Joe Biden váratlanul Kijevbe utazott, egy ilyen szimbolikus kiállást pedig nehéz nem erős üzenetként értelmezni. Vang Ji pedig – miután vasárnap Orbán Viktorral vacsorázott – Moszkvába ment tárgyalni.

Tágabb kontextus: az amerikai hírszerzés szerint Oroszország már tavaly márciusban kért kínai segítséget. A háború alatt szorosabbá vált Kína és Oroszország kapcsolata, Kína az információs térben és drónokkal is támogatta az oroszokat.

  • Ezt támasztja alá, hogy a kínai Külügyminisztérium Blinken nyilatkozatai előtt azt közölte, hogy “Kína készen áll tovább erősíteni a teljeskörű stratégiai partnerségét Oroszországgal”.
  • Az USA az oroszok támadása előtt is hasonló stratégiát alkalmazott (akkor sikertelenül): hírszerzési információk nyilvános közlésével próbált nyomást gyakorolni (akkor a támadásra készülő oroszokra).
  • Az elmúlt hónapokban még úgy tűnt, hogy mérséklődött az amerikai-kínai ellenállás, a ballon-incidens óta azonban látszólag mélyponthoz közelít.

 

A legfrissebb gazdasági sztorik érthetően, heti háromszor, a G7 Reggel hírlevelében! Iratkozz fel itt!  

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína orosz-ukrán háború usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.