Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. november 23. 08:54 Adat, Világ

Derékba törte a fizetések nagyon gyors emelkedését a háború kitörése Ukrajnában

Becslések szerint összességében 11 százalékkal csökkent a reálbér Ukrajnában, míg a munkahelyek számában 13 százalékos visszaesés történt a háború kitörése óta. A számítások két kutatóhoz, Szimeon Gyankovhoz és Olekszij Blinovhoz köthetők, akik a hivatalos statisztikák hiányában a kereskedelmi bankoknál fellelhető adatok és az adóbevallások alapján elemezték az ukrán munkaerőpiac helyzetét.

A szakértők szerint a munkahelyek megszűnése valamelyest fel is gyorsult a közelmúltban, a háború eleje óta nyilvánvalóan kedvezőtlen gazdasági folyamatokban tehát nem állt be fordulat. A kormányzati beavatkozást sürgető megállapítást persze árnyalják az adatok hiányosságai: például a bankok állásvesztésként érzékelhetik, ha átutalás helyett készpénzben kapja valaki a fizetését, továbbá az orosz inváziót követően sokan előre, egy összegben megkapták többhavi jövedelmüket, ami szintén torzíthatja az eredményeket, igaz, főleg a háború első hónapjaira vonatkozóan.

A fizetéseket nézve erős emelkedéssel kezdődött az idei év Ukrajnában: 2021 és 2022 januárja között ötödével nőttek a bérek.

A már említett előrehozott kifizetések miatt februárt illetően még jelentősebb, 34 százalékos béremelkedést mutatnak az adatok az egy évvel korábbi szinthez képest, majd a következő hónapokban ez a hatás a jövedelmek egyre mérséklődő ütemű csökkenését eredményezte.

A nyárra ráadásul jókora különbségek alakultak ki az egyes ágazatok között: míg a kereskedelem és a feldolgozóipar területén a bérek névértéke meghaladta az egy évvel korábbi szintet, addig az energiaszektorban jókora hullámzást mutattak az adatok, a többi ágazatban – például az építőiparban, a bányászatban és a különböző szolgáltatásoknál – pedig jelentősen csökkentek a fizetések, októberben már átlagosan 34 százalékkal.

Az inflációval kiigazított reálbérek a versenyszféra egészében 15 százalékkal estek vissza idén, és a jövedelemcsökkenés üteme gyorsult az elmúlt hónapokban (októberben 27 százalékkal esett vissza a reálbér). A közszférában ugyanakkor megmaradt a bérek vásárlóereje, ami leginkább az egészségügyi dolgozóknak adott fizetésemeléseknek köszönhető. Ez a kettősség hosszabb távon problémákhoz vezethet Gyankov és Blinov szerint, erősítheti ugyanis a gazdaság függőségét az állami költségvetéstől, a közbeszerzésektől és az adókedvezményektől.

Az elemzés továbbá rámutat arra is, hogy a háború következtében az ukrán gazdaság és társadalom helyzetéről csak kevés hivatalos statisztika érhető el. Ezek helyett az alternatív adatforrások csak korlátozott képet adnak az aktuális tendenciákról, az említett torzítások mellett például az egyéni vállalkozók, az őstermelők és a honvédelmi munkát végzők körülményeiről sem árulkodnak. A háborút követően azonban alapvető fontosságú lesz a pontos helyzetismeret ahhoz, hogy a helyreállítás optimális módon történhessen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkUkrajna jobban jár vele, de Putyin kénytelen volt belemenni a gabonamegállapodás meghosszabbításábaUkrajna egyik utolsó gazdasági mentsvára a gabona fekete-tengeri exportja, amit az oroszok is engedélyeznek. Moszkva számára annak ellenére is fontos a paktum, hogy Kijev sokkal jobban jár vele.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA gázjátszma legbizarrabb oldala: miközben az oroszok jégkorszakkal fenyegetik a Nyugatot, Ukrajnának dollárban fizetnek a tranzitértLogikus érvek szólnak amellett, hogy ne zárják el teljesen a gázt, mert ez az utolsó orosz adu. De vajon meddig?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIlyen körülmények között telnek a hétköznapok Kijevben, mióta az oroszok a civil infrastruktúrát is pusztítjákUgyan az ukrán haderő sikereket ér el a fronton, ez egyelőre nem változtat Moszkva stratégiáján, aminek lényege, hogy elviselhetetlenné tegye a civil életet és megtörje a helyi közösségeket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ jövedelem munkaerőpiac orosz-ukrán háború Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.