Idén megháromszorozódtak egy gyerekbicikliket gyártó brit vállalkozás rezsiköltségei, és hiába fizet jóval többet az energiáért a cég, mégsem lehet biztos a stabil ellátásban. A 90 embert foglalkoztató cég így az áremelés és a spórolás mellett kénytelen fontolóra venni az elbocsátások lehetőségét is, hasonlóan az ágazat többi szereplőjéhez az Egyesült Királyságban, derül ki a Bloomberg összefoglalójából.
Az esetleges kimaradások a villany- és a gázszolgáltatásban a szünetmentes ellátásra berendezkedett cégeket különösen rosszul érintik majd. Ide tartoznak például a kerámia- és üvegipar szereplői, az általuk használt kemencék és kohók leállítása és újraindítása ugyanis időigényes és előkészületeket igénylő folyamat, sőt, egyes berendezések biztosan károsodnának majd a hirtelen megszakítás miatt.
Mostanra ráadásul már az új megrendelések elmaradozását is tapasztalja a brit feldolgozóipar.
E tekintetben különösen fájó az exportlehetőségek beszűkülése, ami jórészt a Brexit következménye, az Európai Unióból való kilépés óta ugyanis jelentős adminisztratív többletteherrel jár a brit cégekkel való üzletelés és a szállítmányozás megszervezése.
Hasonlóan borús kilátásokkal utoljára az 1970-es években szembesült a szigetország, és az évtized végére jelentősen meg is gyengült az ipar. Egyelőre az ágazat kormányzati segítségre sem számíthat, az ország vezetése ugyanis elsősorban a háztartások megsegítésére, illetve a biztos ellátás megszervezésére összpontosít. A korábban, még valamivel alacsonyabb árak mellett megkötött energiaszolgáltatási szerződések folyamatos kifutásával viszont egyre több gyár kerül reménytelen helyzetbe, így a várhatóan a jövő héten a pozíciójába lépő új miniszterelnök aligha késlekedhet egy feldolgozóipart segítő intézkedéscsomag bejelentésével.
Világ
Fontos