Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. szeptember 2. 14:29 Világ

Áramkimaradásokra készül a brit ipar, és nem csak a leállás okoz majd problémát a cégeknek

Idén megháromszorozódtak egy gyerekbicikliket gyártó brit vállalkozás rezsiköltségei, és hiába fizet jóval többet az energiáért a cég, mégsem lehet biztos a stabil ellátásban. A 90 embert foglalkoztató cég így az áremelés és a spórolás mellett kénytelen fontolóra venni az elbocsátások lehetőségét is, hasonlóan az ágazat többi szereplőjéhez az Egyesült Királyságban, derül ki a Bloomberg összefoglalójából.

Az esetleges kimaradások a villany- és a gázszolgáltatásban a szünetmentes ellátásra berendezkedett cégeket különösen rosszul érintik majd. Ide tartoznak például a kerámia- és üvegipar szereplői, az általuk használt kemencék és kohók leállítása és újraindítása ugyanis időigényes és előkészületeket igénylő folyamat, sőt, egyes berendezések biztosan károsodnának majd a hirtelen megszakítás miatt.

Mostanra ráadásul már az új megrendelések elmaradozását is tapasztalja a brit feldolgozóipar.

E tekintetben különösen fájó az exportlehetőségek beszűkülése, ami jórészt a Brexit következménye, az Európai Unióból való kilépés óta ugyanis jelentős adminisztratív többletteherrel jár a brit cégekkel való üzletelés és a szállítmányozás megszervezése.

Hasonlóan borús kilátásokkal utoljára az 1970-es években szembesült a szigetország, és az évtized végére jelentősen meg is gyengült az ipar. Egyelőre az ágazat kormányzati segítségre sem számíthat, az ország vezetése ugyanis elsősorban a háztartások megsegítésére, illetve a biztos ellátás megszervezésére összpontosít. A korábban, még valamivel alacsonyabb árak mellett megkötött energiaszolgáltatási szerződések folyamatos kifutásával viszont egyre több gyár kerül reménytelen helyzetbe, így a várhatóan a jövő héten a pozíciójába lépő új miniszterelnök aligha késlekedhet egy feldolgozóipart segítő intézkedéscsomag bejelentésével.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ áramkimaradás brit ipar gazdaság háború Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.