Készül a gázpiaci válsághoz való alkalmazkodásról szóló uniós stratégia, amelynek munkaanyagáról a Bloomberg tudott meg részleteket. Az anyag szerint jelenleg Oroszországból a 2016-2021-es időszak átlagához képest bő 70 százalékkal kevesebb gáz érkezik, ami a 27 tagállam közül 12-t érint.
Arról nincs szó a cikkben, hogy hazánk ezek között van-e, de jó eséllyel igen. Ahogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a napokban elmondta, dél felől ugyan megfelelő mennyiségű orosz gázt kapunk, nyugat felől viszont nem, pedig a hosszú távú gázszállítási szerződésünk szerint onnan is kellene érkeznie.
A nyugati kiesésnek az az oka, hogy a héten az előre bejelentett karbantartás keretében leállította a Gazprom a szállítást az Északi Áramlat 1 vezetéken. Most uniószerte attól tartanak, hogy ez nem indul újra, és akár a szállítások teljes leállítása is megtörténhet, hogy ezzel zsarolja ki Oroszország Ukrajna katonai és gazdasági támogatásának leállítását, csökkentését.
Természetesen senki nem tudja, hogy mi lesz, de az egyes tagországokban és uniós szinten is készülnek a vészhelyzeti forgatókönyvek. Ami Magyarországot illeti, a rezsicsökkentés eddigi formájának feladásával együtt a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely tegnap arról is beszélt, hogy a kormánynak van egy lekapcsolási sorrendje arra az esetre, ha nem lenne gáz, de nem akarják nyilvánosságra hozni, hogy ne okozzanak pánikot.
Az uniós dokumentum valószínűleg nem lesz ennyire konkrét (hiszen az esetleges lekapcsolásokról úgyis a tagállamok kormányai döntenek), inkább olyan intézkedéseket körvonalaz, amelyekkel meg lehet előzni a legrosszabbat, azaz a lekapcsolásokat. Ehhez már most nyáron takarékoskodni kell a gázzal, hogy több kerülhessen a tárolókba téli felhasználásra. A nem végleges anyag szerint
Bár Gulyás Gergely a tegnapi tájékoztatón azt mondta, a kormány nem szeretne beleszólni abban, hogy az emberek mit csinálnak otthon (hány fokra hűtik vagy fűtik a lakást), de ha még rosszabbra fordul az energetikai helyzet, akkor erre is sor kerülhet.
Világ
Fontos