A helyi vízművekkel együttműködésben készít szennyvízből sört egy szingapúri sörfőzde, a Brewerkz. A NEWBrew névre hallgató kézműves ale idén áprilisban került a szingapúri boltok polcaira, és a vízműcég fenntartható vízhasználatra és az újrahasznosítás fontosságára figyelmeztető kampányaiban is szerepel – írja a Bloomberg.
Szingapúrban 2003-ra újult meg a szennyvíztisztítási infrastruktúra, azzal a céllal, hogy növeljék a szigetország vízbiztonságát. Ennek keretében a szennyvíztisztítóból kijövő vizet is átbrandelték, amit azóta „NEWaternek” hívnak. A szingapúri szennyvizet UV-fénnyel fertőtlenítik, majd a folyadékot membránokon vezetik át, hogy eltávolítsák a szennyező részecskéket, ez pedig olyan szintű víztisztítást jelent, ami után már ihatóvá válik a víz.
A szennyvíz ivóvízzé alakítása az utóbbi évtizedben egyre fontosabbá válik, mivel a világ édesvízkészlete egyre szűkösebb. A Természetvédelmi Világalap (World Wildlife Fund – WWF) becslése alapján évente legalább egy hónapig 2,7 milliárd embert érint a vízhiány. Néhány fejlettebb gazdaságban, ahol szűkösek a vízkészletek, már egy ideje alkalmazzák ezeket a technológiákat a szennyvíz ivóvízzé alakításában. Ide tartozik Izrael és Szingapúr is, de például már Los Angelesben és Londonban is vizsgálják, hogy bevezessenek-e ilyesmit az ivóvízellátásba.
Arra is van egyébként példa a világ más országaiból, hogy főzdék újrahasznosított szennyvízből készítettek sört. A stockholmi Nya Carnegiebryggeriet nevű főzde a Carlsberggel és a Svéd Környezetvédelmi Kutatóintézettel (IVL Svenska Miljöinstitutet) együttműködve egy tisztított szennyvízből készült pilsenit dobott piacra, míg a kanadai Village Brewery a Calgary Egyetem kutatóival és az amerikai Xylem víztechnológiai vállalattal közösen hozta forgalomba a saját változatát.
Mitch Gribov, a Brewerkz munkatársa szerint a termék kapcsán a lényeg az, hogy meg tudják győzni a potenciális vevőket arról, hogy a tisztított víz nem különbözik különösebben a más forrásból származó vizektől. Szerinte a NEWater íze semleges, ami ideális alapanyaggá teszi.
A Bloombergnek nyilatkozó helyiek véleménye megoszlott a sörről. Egyesek szerint nem lehet megkülönböztetni a többi sörtől, mások viszont olyat vennének inkább, amit nem szennyvízből készítenek. A főzde szerint mindenesetre egyelőre jól fogy az új termék: a Brewerkz söreit forgalmazó éttermekben az első szállítmány már kifogyott, és a cég arra számít, hogy július végére a boltok készlete is elfogy. Mindenesetre a cég egyelőre a fogyasztói reakciók értékelése utánra hagyja a döntést a következő adag legyártásáról.
Világ
Fontos