Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. június 21. 12:36 Világ

A háború felülírta a fenntarthatósági szempontokat, nő az igény a pálmaolajra

Az Ukrajna területén zajló háború miatt egyre több napraforgóolaj-szállítmány esik ki a rendszerből, a világ napraforgóolaj-ellátási láncainak közel fele összeomlott, az élelmiszergyártók ezért alternatív olajak után néznek a gyártás biztosítása érdekében. Az egyik lehetséges helyettesítő az a pálmaolaj lehet, aminek kivezetésével évek óta küszködnek a cégek, ugyanis a pálmaolaj előállítása Délkelet-Ázsiában az esőerdők kivágásához és veszélyeztetett állatok élőhelyének visszaszorításához vezetett  az elmúlt években. 

Brit kiskereskedelmi láncok a Bloombergnek elismerték a hátraarcot, ugyanis több saját márkás termékükben, például fagyasztott kenyerekben, pudingokban, cserélték le a napraforgóolajat pálmaolajra. (Tudunk olyan balatoni lángosozóról is, amelyik napraforgóolaj helyett pálmaolajban süti a lángost.) Igaz, ezek a láncok csak fenntarthatósági pecséttel rendelkező gyártóktól vásároltak, azonban csak ideiglenes megoldásként tekintenek erre.

Új helyzet

A háború következtében bizonyos termékek globális kereskedelme a feje tetejére állt. Ukrajna és Oroszország együtt a világ napraforgóolaj-kereskedelmének 65 százalékát teszi ki, de jelentős búza és kukorica exportőr is. A kiterjedt fegyveres konfliktus így, illetve a műtrágyaárak emelkedésén keresztül az alapvető élelmiszerek drágulásához vezetett világszerte. Nem véletlen, hogy ebben a helyzetben Indonézia, India és Argentina exporttilalommal igyekszik biztosítani a belső ellátás zavartalanságát. 

Tehát a fenntarthatósági pecsétek és a drágább, de fenntartható termékek hirtelen háttérbe szorultak az élelmiszer- és energiapiacon.

A nagy pálmaolaj-exportőrök persze kihasználnák a helyzetet és visszaszereznék a részesedésüket a világpiacból: Malajzia azonnal jelentkezett az Indonéz exporttilalom következtében kieső pálmaolaj-készletek pótlására, miközben a malajziai kormány azon is dolgozik, hogy elismertesse saját tervét a fenntartható pálmaolaj-előállításra. 

A fák fizethetnek rá

A Nestlé a lap információi szerint ugyanakkor mindennek ellenére tartani fogja a környezetkárosító pálmaolaj teljes kivezetésre belőtt 2023-as céldátumát.

Ez azért sem lesz annyira könnyű, mert 2020-ban még csak a globális pálmaolaj-előállítók egyötödének volt meg az a fenntarthatósági pecsét, ami elméletileg biztosította a vevőket arról, hogy a pálmaolaj előállításához nem irtanak ki erdőket, nem vonnak be új földterületeket, nem alkalmaznak kényszermunkát. 

Viszont manapság fenntartható pecsét alatt termelő farmerek mondják azt, hogy nem tudják eladni a drágább, fenntartható olajukat, ezért előfordul, hogy összekeverik a pecsét nélküli simával, és felár nélkül értékesítik. 

A Greenpeace és egyéb civil szervezetek álláspontja szerint maga a természetbarát pálmaolaj címkéje egy átverés, és hozzájárul ahhoz, hogy egyes cégek pusztítsák az esőerdőt, de megússzák a következményeket. 

Ugyanakkor a pálmaolajért történő erdőirtás mértéke Indonéziában és Malajziában csökkent az utóbbi években, csakhogy a háború következtében felfutó globális igény és felvásárlási árak miatt ez meg is fordulhat, figyelmeztet a Fitch fenntarthatósággal foglalkozó részlegének szakértője.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy országban egy az egyben betiltották a pálmaolajatÉvek óta heves viták folynak a modern élelmiszer- és kozmetikai ipar által előszeretettel használt pálmaolaj környezeti hatásairól, Srí Lankán viszont most teljes mellszélességgel beleálltak a tiltásba.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ élelmiszerellátás pálmaolaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.