Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2022. május 19. 11:34 Tech, Világ

Kína egyelőre nem tölti be Oroszországban a technológiai űrt

Bár az orosz-kínai kereskedelem több mint 25 százalékkal nőtt az év első harmadában, a jelek szerint ez nem a technológiai ágazatnak köszönhető.

Már korábban is voltak arról hírek, hogy a kínai technológiai cégek szép csendben visszafogják oroszországi szállításaikat, a héten pedig az amerikai kereskedelmi miniszter beszélt arról, hogy márciusban 40 százalékkal kevesebb kínai laptopot szállítottak Oroszországba, mint februárban. Az okostelefonoknál kétharmados volt a visszaesés, míg a telekommunikációs hálózati berendezéseknél 98 százalékos – tette hozzá Gina Raimondo a legfrissebb elérhető kínai kereskedelmi adatokra hivatkozva.

Ebben valamekkora szerepe lehetett az orosz vásárlói igények visszaesésének, de minden bizonnyal az amerikai technológiai szankciók fontosabbak. Ezek értelmében ugyanis olyan berendezéseket sem szabad eladni Oroszországnak, amelyekben a félvezetőket amerikai szoftverrel tervezték vagy chipgyártó géppel állították elő. (Vagy legalábbis a gyártó cég használ ilyeneket.) Ezeket pedig szerte a világban nagyon széleskörűen alkalmazzák, Kínát is beleértve.

Kína ugyan nem csatlakozott a szankciókhoz – és a kínai cégeket is arra bátorította, hogy dacoljanak ezekkel -, a vállalatok azonban jó eséllyel nem akarnak kockáztatni. Ellenkező esetben ugyanis egyrészt a Huawei sorsára juthatnak – elvághatják őket az amerikai technológiától –, másrészt pedig elveszthetik az amerikai fogyasztói piacot, amely összehasonlíthatatlanul fontosabb, mint az orosz.

Gyakran kérdezik tőlem, hogy működnek-e a szankciók. A válasz egyértelműen az, hogy igen

idézte a minisztert a Washington Post.

Az okostelefonoknál az orosz piac három legnagyobb szereplője az Apple, a Samsung és a Xiaomi volt az idei első negyedévben az IDC piackutató cég adatai szerint. Közülük az előbbi kettő már bejelentette kereskedelmi tevékenységének felfüggesztését, míg a kínai vállalat a cikk megjelenéséig nem válaszolt az amerikai lap kérdéseire.

A szankcióknak egyébként nem volt célja, hogy a laptopokhoz és okostelefonokhoz hasonló fogyasztói elektronikai termékek orosz importját megbénítsa, a csúcstechnológiához való hozzáférést akarták gátolni, különösen a hadiipar számára. Ami az előbbieket illeti, valószínű, hogy ha máshogy nem, szürkeimport formájában megtalálják az utat az orosz piacra, igaz, így csak drágábban lehet majd beszerezni őket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjabb szankciók jönnek Oroszországgal szemben, de mit értek el az eddigiek?A pénzügyi káoszt sikerült legyűrnie az orosz kormánynak, de már a lakosságnak is fájnak a büntetőintézkedések. Más kérdés, hogy egyelőre úgy néz ki, Putyint ez nem hatja meg.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKétszer annyit keresnek az oroszok Európán az energiahordozókkal a szankciók óta, mint a háború előttA héten kiszivárgott és közölt számítások és adatok alapján Európa a csökkenő orosz export ellenére finanszírozza egyre nagyobb mértékben az ukrajnai háborút.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA világ pénze sem oldja meg a magyar autóipart fojtogató csiphiánytA kereslet túl nagy, a gyártás töredezett, a beruházások lassúak, és a gépek is elfogytak: bár világszerte súlyos gazdasági károkat okoz, a mikrocsip-hiányra nincs gyors megoldás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ chip Kína külkereskedelem laptop okostelefonok orosz-ukrán háború Oroszország szankciók technológiai cégek Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.