Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2022. április 28. 14:57 Világ

Nem biztos, hogy nyitva marad a kiskapu, amivel úgy fizetünk rubellel a gázért, hogy az közben euró

Túlságosan kétértelmű az EU állásfoglalása arról, hogyan lehet fizetni az oroszoknak a gázért-  jelezte több európai ország is a Bloomberg szerint. A problémát az a kiskapu okozza, amely lehetőséget ad a szankciók megkerülésére a gáz kifizetésekor. Az oroszok azt szeretnék, ha rubelben fizetnék ki őket, ezt azonban az EU-szankciók alapján nem lehet megtenni. A büntető intézkedések azt viszont nem tiltják, hogy más devizában, euróban vagy dollárban fizessenek az európai vevők az importgázért.

Az oroszok ezért azt találták ki, hogy a vevőknek kell nyitniuk az orosz Gazprombanknál két számlát: egy rubelt és egy devizaszámlát. A devizaszámlára utalják el a vételárat a gázért, amelyet aztán a Gazprombank az oroszok központi bankján keresztül átvált rubelre, majd átutalja a rubel számlára, ami szintén a vevő nevén van, s így fizeti ki az exportcégnek, az oroszok csak ezután tekintik teljesítettnek a fizetést.  

Az EU több tagállama viszont jelezte, hogy problémája van ezzel, és egy szerdai zárt ülésen az Európai Bizottság már megígérte, hogy egyértelműsíteni fogják a szabályokat.

Szerdán a lengyelek és a bolgárok elől már elzárták a gázt az oroszok, mert nem voltak hajlandóak ezt a fizetési rendszert elfogadni.  A lengyeleket nem érte váratlanul, ők már a háború kitörésének másnapján elkezdték feltölteni a tározóikat, és a bolgárokat sem érintette annyira durván az import elapadása.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyelőre nem kell megijedni az orosz gázszállítások leállításátólEddig sem szállítottak sok gázt az oroszok a bolgár és a lengyel vezetéken, így európai szinten rövidtávon nem nagy kockázat a szállítások leállítása. Hosszabb távon már más lehet a helyzet.

Az viszont kérdés, hogy az egyik legnagyobb vevőnek számító Németországgal mi lesz, ha szigorúbbá teszik a fizetési feltételeket. Magyarország szintén ezt a kiskaput tervezi kihasználni, korábban Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy ha az oroszok rubelben kérik, akkor Magyarország rubelben fizet a gázért, később Szijjártó Péter külügyminiszter már úgy nyilatkozott, hogy az EU-s előírásoknak megfelelően tudjuk teljesíteni az oroszok kérését, köszönhetően a kettős számlának. A külügyminiszter Facebook-posztja szerint május 22-én kell legközelebb fizetni az orosz gázért.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ deviza euró gáz gazprombank Orbán Viktor Oroszország rubel Szijjártó Péter Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.