Tavaly kevés híján egymillióval csökkent Oroszország népessége, amely így 145 millió alá esett. Ez persze így sem kevés, de a munkaerőpiac szempontjából már biztosan nem igaz a „sokan vannak, mint az oroszok” kifejezés, hiszen hazánkhoz hasonlóan ott is a munkaerőhiány okoz problémát.
Az orosz munkanélküliség trendszerűen csökken a 2008-as válság mélypontja óta, de a most ősszel mért 4,3 százalékos arányra nem volt példa ebben az évezredben, és így valószínűleg a rendszerváltás óta sem. Ahogy a Bloomberg Businessweek írja, hiány van egyebek mellett építőmunkásokból, futárokból, taxisofőrökből és mezőgazdasági dolgozókból is. Ennek hatására a járvány előtthöz képest a bérek több mint 13 százalékkal emelkedtek az informatikában, a pénzügyi, kereskedelmi és vendéglátó szektorban, valamint az építőiparban.
Az egyik legnagyobb agrárholding, a Ros Agro gépesítéssel igyekszik csökkenteni a munkaerő hiányából fakadó problémákat, több helyen pedig diákok mozgósításával segítették a betakarítást. A vasutak karbantartására rabokat készülnek kivezényelni, vagy legalábbis szóba került ez a lehetőség.
Emellett igyekeznek a járvány nyomán milliós nagyságrendben távozott – elsősorban közép-ázsiai – vendégmunkásokat visszacsábítani, a beutazás megkönnyítésével és a korábbi munkaügyi szabálytalanságokra kínált amnesztiával. Ez azonban így sem könnyű, mert a vendégmunkások tartanak az esetleges újabb lezárásokról, ráadásul korábban esetenként szóbeli inzultusok és fizikai támadások célpontjai is voltak Oroszországban.
„Az üres állások betöltéséhez vagy vendégmunkásokra van szükség, vagy a meglévő munkaerőt kell újraosztani a régiók, ágazatok és cégek között” – állapította meg októberben az orosz jegybankelnök.
Bár a járvány közel félmillió áldozata Oroszországban is elsősorban az idősebbek közül került ki, az egyik legnagyobb kiskereskedelmi csoport múlt hónapban arra hívta fel a figyelmet, hogy a békeidőben példátlan mértékű halálozás bizony a munkaerőpiaci helyzetet is negatívan befolyásolja.
A kilátások akkor sem túl jók, ha sikerül a járványt legyőzni. Demográfiai okok miatt a munkavállalási korú lakosság száma csökken – a 30 és 40 év közötti korosztályé például 2030-ig a negyedével, miközben az oroszok ekkor dolgoznak a leghatékonyabban. A fejlett világban ez a mutató általában csak később kezd csökkenni, az orosz lakosság rossz egészségi állapota miatt azonban – amelynek vannak életmódbeli és egészségügyi ellátási okai is – ott már nem sokkal 40 fölött is egyre többet betegeskednek az emberek.
Világ
Fontos