Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. június 24. 11:02 Világ

Betiltották a kriptodeviza-bányászatot, négy paksi atomerőnyi áramigény tűnt el

Látványosan csökkent az áramfogyasztás Kína Szecsuán tartományában, miután a helyi vezetés – a kormány által kiadott rendelkezés alapján – betiltotta a kriptodevizák bányászatát, azaz a mögöttes informatikai rendszereik működtetését.

Ahogy egy lengyel energetikai oldal írja, a döntés életbe lépését követően 8 gigawattal csökkent a tartományban az áramigény – ez a paksi atomerőmű csúcsteljesítményének körülbelül a négyszerese.

A kínai döntéshozókat leginkább az motiválta, hogy a bitcoin és egyéb kriptodevizák rendszereinek működtetése egyre kilátástalanabbá tette a kínai üvegházgáz-kibocsátási célok elérését. A kriptobányászok ugyanis az ország egyes régióiban különösen olcsó áramot kihasználva hatalmas mennyiségű energiát fogyasztottak.

Ez Szecsuánban ugyan elsősorban vízenergiából származó áramot jelentett, más tartományokban azonban inkább szenes hőerőművekben előállítottat. A kriptodevizák pártolói azzal szoktak érvelni, hogy rendszereik nagyon energiaigényes működtetése még segítheti is a zöld energiaátmenetet, hiszen a megújuló források időnként olyan sok áramot termelnek, hogy annak elhelyezése okoz gondot az áramhálózat üzemeltetőinek. Ez jól hangzik, de a kriptobányászok azért nem csak akkor dolgoztatják gépeiket, amikor túltermelés van áramból.

A jelenleg már lényegében egész Kínára kiterjedő tiltás mindenesetre alaposan hozzájárult a kriptodevizák legújabb áreséséhez, a bitcoin árfolyama például még 30 ezer dollár alá is benézett, amire az év elején volt utoljára példa.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kriptovilág megérkezett a teljes nihilizmushoz, és ez meggyorsíthatja a bukásátElon Musk esete a dogecoinnal és a bitcoinnal jól bemutatja, hogyan uralja a nyers manipuláció a kriptopiacot. De ha megérkezik az állam, mindennek gyorsan vége szakadhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Fazekas Dóra Simó Márton
2024. szeptember 13. 06:36 Világ

Súlyosan alábecsülhetjük a klímaváltozás gazdasági kockázatait

A legújabb hőmérsékleti anomáliák arra utalnak, hogy az éghajlat globális átalakulása hamarabb változtatja meg a klímarendszert, mint azt korábban várták.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 12. 16:03 Vállalat, Világ

Alig lesz hozzáadott érték a BYD magyar gyárában, ha a kínai kormányon múlik

Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.

Virovácz Péter
2024. szeptember 11. 17:06 Pénz, Világ

Adósságválsághoz vezethet, ha tovább szórja a pénzt Amerika

Együttes erővel söprik szőnyeg alá a költségvetési problémát az elnökjelöltek, pedig súlyos következményei lehetnek, ha nem változik semmi.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Gajda Mihály
2024. szeptember 15. 19:15 Pénz, Vállalat

Európai üzemek zárnak be, romlanak a kilátások az olajiparban

Az év eleji optimizmus után az olajipar komoly nehézségekkel küzd a globális gazdasági problémák miatt, Európában pedig különösen borúsak a kilátások.