Az egyik legnagyobb amerikai olajvállalat, a ConocoPhillips 2017-ben eladta az egyik új-mexikói földgázmezőjét egy kevésbé ismert piaci cégnek, a Hilcorp Energynek. A ConocoPhillips akkoriban több, hasonlóan elavult, jelentősen szennyező földgáz- és olajkutat adott el, éves jelentése alapján pedig így 20 százalékkal csökkentette a károsanyag-kibocsátását (amely az egyik legnagyobb a világon).
A ConocoPhillips által eladott kutak azonban természetesen tovább szennyeztek, bár kisebb feltűnést keltettek, mivel az új tulajdonosok jellemzően kevésbé voltak ismertek. Az új-mexikói mezőt megvásárló, alig ismert Hilcorp Energy azonban sorra vásárolja meg a hasonlóan elavult kitermelőegységeket. Bár a Hilcorp csak a 13. legnagyobb gáztermelő az USA-ban, mégis ez a cég bocsátja ki a legtöbb metánt az országban.
A gáz- és olajkútjaiból kiszivárgó metán aránya közel hatszorosa a harminc legnagyobb amerikai olajtársaság átlagának. Ahogy a New York Times bemutatta, a Hilcorp egyike azoknak a viszonylag ismeretlen olajipari cégeknek, amelyek egyre nagyobb mértékben veszik át a nagy olajtársaságok kirívóan szennyező üzletágait.
A széles körben ismert olajtársaságokon egyre nagyobb társadalmi nyomás van a károsanyag-kibocsátásuk miatt, és a cikk alapján ezt az elvárást részben úgy elégítik ki, hogy kiszervezik kisebb cégeknek a legszennyezőbb tevékenységeiket.
Az amerikai környezetvédelmi kormányzati ügynökség (EPA) adatai alapján a tíz legnagyobb metánszennyező közül öt alig ismert olaj- és gázipari cég, amelyek környezeti lábnyoma arányaiban jóval nagyobb a kitermelésüknél. Az említett Hilcorp például 50 százalékkal több metánt bocsát ki, mint a legnagyobb amerikai olajvállalat, az ExxonMobil.
Az olaj- és gázkutakból szivárgó metán az egyik legjelentősebb oka a klímaváltozásnak. A metán légköri koncentrációja nagyjából megduplázódott az ipari forradalom előtti időszakhoz képest. A metán a földgáz fő alkotóeleme, és klímavédelmi szempontból azért különösen veszélyes, mert 20 éves időtávon a szén-dioxidhoz képest akár 60-80-szoros mértékben melegíti a bolygót a légkörbe kerülése. A fosszilis tüzelőanyagok előállítása mellett az állattartás is komoly forrása a metánkibocsátásnak a szarvasmarhák és bárányok emésztése miatt.
A Nature-ben tavaly jelent meg egy kutatás, amely alapján erős a gyanú, hogy az olajipari cégek rutinszerűen és szándékosan szivárogtatnak metánt a légkörbe. Benjamin Hmiel, a tanulmányt készítő kutatócsoport vezetője szerint amennyiben az általuk mért kibocsátás valóban olaj- és földgázkitermelés mellékterméke, akkor az vagy arra utal, hogy az iparágban erről nem tudnak, vagy arra, hogy eltitkolják. Minél elavultabb, elhanyagoltabb egy kitermelőhely, annál nagyobb lehet a metánszivárgása.
Világ
Fontos