A gazdaság egészéhez hasonlóan az olasz maffiacsoportok is megszenvedték a koronavírus-járvány által okozott gazdasági válságot, de tavaly megkezdték a felkészülést arra, hogy legálisan működő cégeken keresztül hozzáférjenek az uniós helyreállítási forrásokhoz.
A maffiózók dolgát megkönnyíti, hogy tevékenységük jellegéből adódóan mindig vannak olyan forrásaik, amelyeket szeretnének tisztára mosni, miközben a válság miatt rengeteg olasz vállalkozás a túlélésért harcol. Az ország maffiaellenes küzdelmét irányító Maurizio Vallone a Bloombergnek azt mondta, hogy az állami hitelgarancia-program a feltételei miatt sok vállalkozó számára elérhetetlen, így esetenként nem marad más, mint hogy a maffia pénze segítségével próbáljon talpon maradni.
„Amikor egy vállalkozó már a családja megélhetését sem tudja biztosítani, a szervezett bűnözésnél nyitott ajtókra talál” – nyilatkozta a 13 ezer tagot számláló palermói vállalkozói szövetség vezetője. Hozzátette, ha az állam meg akarja védeni a legálisan működő gazdasági szereplőket, akkor függessze fel az adókat, és tegye könnyebben elérhetővé a hiteleket. Patrizia Di Dio szerint őrültség és képmutatás, hogy a vállalkozóknak nem segít a kormány, de az adókat ugyanúgy be akarja szedni, mint máskor.
A szervezett bűnözői csoportok szemében elsősorban azok a vállalkozások értékesek, amelyek az uniós források által leginkább célzott szektorokban működnek, például az építőiparban, az egészségügyben, valamint a digitális és környezetvédelmi szolgáltatói ágazatban. Az eszközökben természetesen nem válogatnak, van, hogy uzsorahitellel szereznek meg egy vállalkozást, de előfordul, hogy fedőcégen keresztül vásárolnak részesedést. Maurizio Vallone elmondta, hogy az olasz nemzeti bank adatai szerint tavaly 7 százalékkal, 113 ezerre nőtt a gyanús pénzügyi ügyletek száma, már csak ezért is ébernek kell lennie a hatóságoknak.
Mivel Olaszország lesz az uniós helyreállítási alap legnagyobb kedvezményezettje, már az is hatalmas összegeket hozna a maffia konyhájára, ha csak pár százalékot le tudna csípni ezekből a pénzekből. A kormány épp most dolgozza ki a 209 milliárd eurós forráscsomag felhasználási terveit, amelyek a tavaly közel 9 százalékkal zuhanó gazdaság talpra állítását célozzák.
A bűnözői csoportok távol tartása már csak azért sem lesz könnyű, mert ezeket a forrásokat nemcsak hatékonyan, hanem gyorsan is szeretnék elkölteni. Az olasz államigazgatás eddig egyikről sem volt híres, a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus pénzeinek felhasználásában például alig több mint 30 százalékon állt az ország 2019 végén, miközben az uniós átlag megközelítette a 40 százalékot, az élenjáró Finnország esetében pedig a kétharmados arányt. Maurizio Vallone a maffiát távol tartó szabályokat szeretne látni, ezt viszont nehéz lesz összeegyeztetni az említett szempontokkal.
Világ
Fontos