Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 19. 13:45 Világ

Az olasz maffia ráment az EU-s forrásokra, és megszállta a teljes élelmiszerláncot

Mi történik egy országban, ahol a jogszerűen működő üzleti szféra már több mint egy évtizede szenved a gazdasági és pénzügyi válság miatt, a partvonalon túl viszont várakozik egy készpénzben gazdag, törvénysértő szereplő, a maffia? Természetesen a maffia egyre nagyobb valószínűséggel ki fogja vásárolni a pénzzavarba került jogszerű szereplőket, hogy tisztára moshassa a pénzét. Éppen ez történik most Olaszországban, derül ki a Financial Times cikkéből.

A három nagy olasz maffiacsalád – a nápolyi Camorra, a calabriai ‘Ndrangheta és a szicíliai Cosa Nostra – különösen a mezőgazdaságra és a élelmiszeriparra vetette rá magát, és most már az olajfaligetektől és a szőlőktől kezdve a feldolgozáson és csomagoláson át a szállításig, a kereskedelemig és az éttermekig a teljes olasz élelmiszerláncba sikerült beépülniük.

A legtöbb ösztönző ebbe az irányba mutat. Az olasz mezőgazdaság a gazdaság egészéhez hasonlóan nem tudott növekedni már nagyon sok ideje, ezért sokan hajlamosabbak eladni a földjüket. A maffiában viszont rájöttek, hogy a földműveléssel is lehet vastag járadékot szerezni, már csak azért is, mert az Európai Unió akkor is támogatja a földbirtoklást, ha a földön épp nem történik semmi. (Ebből a szempontból nem viselkednek másként, mint a magyar zöldbárók egy része.) Ráadásul a termékek hamisításával extraprofitot is el tud érni a maffia, és mindez jóval kevésbé kockázatos, mint hagyományos tevékenységük, tehát a védelmi pénz szedése, a drog- vagy az emberkereskedelem.

Ráadásul nem is feltétlenül új terep ez az olasz szervezett bűnözésnek.

A mai maffia elődjei éppen azért alakultak ki, hogy a földesurak és parasztok között közvetítsenek, pontosabban a földesurak nevében igazgassák a parasztok munkáját. (A bonyolult történelmi összefüggésekről megjelent tavaly egy érdekes tanulmány Daren Acemoglu közgazdásztól.)

Az agromaffia vagyona 2011-ben még 12,5 milliárd euró volt, ez 2018-ra 22 milliárd euróra emelkedett, állítja az agromaffia ügyeire szakosodott olasz megfigyelőközpont. A maffia által megkaparintott mezőgazdasági és élelmiszer-ipari egységek bevétele már a maffia teljes bevételének 15 százalékát teszi ki. (Az olasz maffia évente 150 milliárd euró forgalmat bonyolít, ami közel másfélszer nagyobb, mint a legnagyobb olasz vállalaté, ami a Fiat-Chryler és a Ferrari anyacége, az Exor.) Az évi átlagosan 10 százalékos növekedés kiugró egy olyan országban, ahol a kilencvenes évek óta nem bővült a GDP. A pénzmosás végső terepei az éttermek, Rómában és Milánóban a megfigyelőközpont becslései szerint minden ötödik éttermet a maffia irányít.

Egy olasz hivatalnokot, Giuseppe Antocit 2016 májusában megkísérelték kivégezni, miután egy szicíliai nemzeti park igazgatójaként felderítette, hogy a park által bérbe adott földek 80 százalékát a maffia szerezte meg. A földeket nem művelték, viszont az évi 37 ezer euró bérleti díjra egymillió eurónyi EU-támogatást húztak be a maffiához kötődő szereplők. Antoci igazgatóként lépéseket tett a maffia térfoglalása ellen, mire előbb fenyegetéseket kapott, majd néhány robogós támadó kilőtte az autójának kerekeit, és csak azért nem tudták ledobni a páncélozott autóra a gyújtóbombáikat, mert időben megérkeztek a rendőrök.

A maffia mezőgazdasági sikereinek oka, hogy hagyományos módszereikkel – kényszerítés, zsarolás, kenőpénzek fizetése, fekete foglalkoztatás – hatékonyan tudják csökkenteni a költségeket, és ezzel olcsóbban tudnak piacot szerezni, mint a törvényeket betartó versenytársaik. Ráadásul annyira sok készpénzük van – főként a drogkereskedelemből -, hogy készek akár jelentősen is túlfizetni a földbirtokosokat, hogy tisztára mossák a vagyonukat.

Ezt követően a legtöbb profitot organikus élelmiszerek hamisításával szerzi maffia – ez általában olyan egyszerű dolgokat jelent, hogy Romániából importált lisztet adnak el organikus olasz lisztként sokszoros áron, vagy napraforgóolajat olívaolajként. De hamisítanak bivalymozzarellát és parmezánsajtot is. Ezeket főleg exportálják, mert a hazai piacon valószínűleg gyorsan lelepleződnének. (Érdekes tény: az olasz rendőrségnek van egy speciális alakulata, amely kóstolással állapítja meg egy-egy élelmiszerről, hogy hamisították-e.) Ezzel főleg Olaszország hírnevének ártanak, mivel az olasz eredetre utaló márkajel az élelmiszeriparban önmagában jelentős hozzáadott értéket teremt a termelőknek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bűnözés bűnszervezet maffia olasz maffia Olaszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.