Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. február 4. 10:43 Világ

Már nem Németország a legnagyobb újító, Magyarország a 27.

Közzétette idei innovációs rangsorát a Bloomberg, amelyen rövid kihagyás után ismét Dél-Korea lett az első, míg a tavalyi bajnok Németország visszacsúszott a negyedik helyre.

Az amerikai hírügynökség 2013 óta készíti el ezt a rangsorát több tucat tényező figyelembe vételével, amelyeket hét, egyenlő súllyal figyelembe vett csoportba rendez (kutatás-fejlesztési intenzitás, a gyártás hozzáadott értéke, termelékenység, a tőzsdén jegyzett high-tech vállalatok száma, az egyetemek hatékonysága, a kutatók, valamint a szabadalmak száma). Bár a most nyilvánosságra hozott listához az adatok tekintélyes részét tavaly még a koronavírus-járvány előtt vették fel, ezeknek a jellemzőknek a többségét valószínűleg nem forgatta fel alapvetően az azóta kialakult helyzet.

Dél-Korea első helye nem nagy meglepetés, a mostanival együtt kilenc évből hétszer az élen végzett. Az ország különösen kiemelkedően szerepelt a szabadalmak, a kutatás-fejlesztés és a gyártás hozzáadott értéke tekintetében. Ahogy egy szöuli professzor a Bloombergnek fogalmazott, hazájában szinte teljes az egyetértés abban, hogy a k+f létfontosságú az ország jövője szempontjából.

Szendvicshelyzetben vagyunk a még mindig fejlettebb technológiájú országok és Kína között, amely gyorsan zárkózik fel az olcsó munkaerejére támaszkodva

– fogalmazta meg a fejlesztési kényszer mögötti aggodalmakat.

A második helyet Szingapúr szerezte meg, elsősorban egyetemeinek és a helyi gyártás magas hozzáadott értékének köszönhetően. A harmadik Svájc lett, amely kiegyensúlyozottan teljesített az összes, kutatás-fejlesztéshez kötődő kategóriában.

A tavalyi győztes Németország a negyedik helyre csúszott vissza, nem véletlenül kritizálják többen az országban, hogy nincs átfogó stratégia a jövő technológiáival kapcsolatban, és képzett dolgozókból is hiány van. Az Egyesült Államok – amely az első, 2013-as listán még az élen állt – pedig az első tízből is kicsúszva a 11. lett, elsősorban a visszaeső egyetemi pontszámok miatt.

Magyarország egy helyet előrelépve ezúttal a 27. helyet szerezte meg. Az alindexek közül a legkevesebb pontot, a 100-as skálán 14-et a gyártás helyi hozzáadott értékére kaptuk, a legtöbbet, 53-at pedig az egyetemi szféra hatékonyságára.

Térségünk volt szocialista, már EU-tagállam országai hasonlóan szerepeltek: a legjobban Szlovénia a 22. hellyel, a magyar 70,73 ponthoz képest lefelé Bulgária, Szlovákia és Horvátország lóg ki az itteni mezőnyből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ dél-korea innováció K+F németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.