Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. január 27. 10:54 Világ

Állami vezetőket börtönöztek be Szomáliában, miután kétmillió dollárt utaltak el egy magyar számlára

Egy szomáliai minisztérium több vezető munkatársát több éves börtönbüntetésre ítélték egy kétmillió dolláros eszközbeszerzés miatt, amelynek az összegét egy magyarországi cégnek utalták át – írja az egyik vezető ugandai gazdasági lap, az East African Business Week News.

Az eljárás során azt vizsgálták, hogy a minisztérium hogyan költött koronavírus tesztekre és védőfelszerelésekre több mint 20 millió dollárt. A bíróság szerint ebből kétmillió dollárt (591 millió forintot) utaltak át egy svájci bejegyzésű tanácsadócég magyarországi leánycégének. 

Az eset miatt összesen 12 embert vettek őrizetbe, javarészt az egészségügyi minisztérium dolgozóit. Az egyik igazgatót kilenc év börtönre ítélték, az egyik osztályvezető pedig 18 évet kapott.

Az érintett tanácsadó, a Drax Consult ugyanaz a cég, amelyik egy hasonló zimbabwei korrupciós ügyben is előkerült. Ahogy korábban beszámoltunk róla, Zimbabwéban szintén egy kétmillió dolláros utalás miatt kezdtek el vizsgálódni, amelyet az akkor két hete bejegyzett magyar leánycég számlájára utaltak, szintén tesztekre és védőfelszerelésre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz ország, ahol héthavi fizetésbe kerül egy hűtőHa társadalmi-gazdasági összeomlásról van szó, nehéz felvenni a versenyt Venezuelával, de Afrikában is akad hasonlóan kilátástalan helyzetben lévő ország.

Mint később kiderült, a kétmillió dollárnál jóval magasabb összegben, összesen 60 millió dollárért (18 milliárd forintért) kötött szerződést a zimbabwei kormányzat a Drax Consulttal. A rendelések durván túl voltak árazva, egy szájmaszk például 28 dollárba (8600 forintba) került, ami nagyjából hétszerese a piaci árnak. Az eset miatt őrizetbe vették a zimbabwei egészségügyi minisztert, Obadiah Moyót, és vádat emeltek több vezető állami tisztségviselő ellen.

A svájci céget egy albán származású férfi alapította 2017-ben. Az 51 éves férfi korábban éveken át Olaszországban dolgozott húskereskedőként, és az Interpol szerint már ekkor is több gyanús ügylete volt.

A szomáliai esetről beszámoló cikk szerint a kétmillió dolláros utalás először a magyar hatóságnak lett gyanús. A zimbabwei ügy felderítése szintén Magyarországról indult, akkor az Interpol szerint a Magnet Banknak lett gyanús először a nála számlát vezető Drax Consulthoz érkező utalás. 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyarok nem értik, de Afrikában csak a bizalmat kell megszerezni, és folyni fog a tejEgy Kongóba emigrált kisnyugdíjason és több, Afrikában próbálkozó üzletemberen keresztül mutatjuk be, hogy milyen magyarként üzletelni a déli kontinensen.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bank maszk megrendelés Szomália zimbabwe Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.