Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. január 7. 15:06 Világ

Tenger alatti szénbányát engedélyeztek Angliában

Folytatódhat egy tenger alatti, mélyművelésű szénbánya megnyitásának előkészítése az Egyesült Királyságban, miután a kormány nem támadta meg a helyi hatóságok döntését.

A tervek szerint Anglia északnyugati részén, Cumbria grófságban, Whitehaven közelében létesülne a szénbánya, amely az Ír-tenger alatt lévő szénmezőt aknázná ki. A kitermelt szenet egy közeli létesítményben alakítanák koksszá acélipari felhasználás céljából.

A 165 millió fontos beruházást 2017 óta a helyi hatóságok már kétszer is engedélyezték, a kormány pedig most úgy döntött, hogy nem avatkozik közbe – írja a BBC. Környezetvédő szervezetek nem meglepő módon ellenzik a bányanyitást, és jó eséllyel bíróságon fogják megtámadni az engedélyét.

Ha valóban létrejön, ez lesz az ország első új mélyművelésű szénbányája az utóbbi 30 évben, továbbá valószínűleg az egyetlen is, mivel az utolsó ilyen bányát már jó pár évvel ezelőtt bezárták. Az sem véletlen, hogy nem energetikai célra akarnak szenet bányászni, a szénalapú áramtermelés ugyanis már egyre kevésbé éri meg, tavaly már hónapokon keresztül teljesen szénmentesen működött az ország áramrendszere.

Az acéliparban azonban egyelőre nem tudják nélkülözni a kokszot, a beruházást tervező vállalat azzal érvel, hogy évente 3 millió tonnányi amerikai importot váltana ki a tevékenysége. A kormány számára ennél is többet nyom a latba az ígért 500 új munkahely a gazdaságilag hátrányos helyzetű vidéken, amelyet csak nemrég tudott elhódítani a konzervatív párt, miután az itteni választókörzetek több évtizeden keresztül stabil munkáspárti bázisnak számítottak.

Közben azonban Boris Johnson miniszterelnök a klímaváltozás elleni közdelem élharcosának is el szeretné adni magát, ami nyilvánvalóan ellentmondásban van egy új szénbánya megnyitásával, hiszen a klímaváltozás szempontjából leginkább szennyező fosszilis tüzelőanyagról van szó. Persze ha importot vált ki, akkor globális léptékben mindegy, honnan származik a felhasznált szén, végső soron az acélipar dekarbonizálására lenne szükség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEzermilliárdokat keresnek az éghajlatváltozás fő felelősévelLassan le kellene mondani a szén elégetéséről, de egyelőre dollár milliárdokat keresnek az energiahordozóval kereskedő vállalatok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acélipar bányászat éghajlatváltozás szén Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.