Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2020. június 19. 14:59 Világ

Szlovákia két ligával Magyarország felett játszik, ha munkavállalói jogokról van szó

Hét éve nem sérültek olyan gyakran a munkavállalói jogok a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ETUC) legfrissebb jelentése szerint, mint 2020-ban. A kormányok és munkaadók világszerte évek óta nem látott esetszámban korlátozták a munkavállalók kollektív tárgyaláshoz és sztrájkhoz való jogait, valamint nőtt az olyan országok száma is, ahol illegális a szakszervezet alapítása.

Magyarországon a jelentés szerint rendszeresen megsértik a munkavállalói jogokat, és a szomszédaink közül Szlovákiában, Horvátországban és Csehországban is ritkábbak a jogsértések, mint Magyarországon. Szlovákia pedig egyenesen az élbolyban végzett – ugyanabba a csoportba került, ahol a skandináv országok is vannak. Ebbe a csoportba azok az országok tartoznak, ahol a jogsértések elszórtan fordulnak elő. A régióból Lengyelország került még ugyanabba a csoportba, mint Magyarország; Romániában és Szerbiában viszont rosszabb a munkavállalók helyzete, ezekben az országokban szisztematikus a jogsértések szintje az ETUC kategorizálása alapján.

Az ETUC Globális jogi indexe 144 országot értékel a munkavállalói jogok érvényesülése szempontjából. A 2020-as jelentés szerint az országok 85 százalékában sértették meg a sztrájkhoz való jogot, és az országok négyötödében nem érvényesült a kollektív tárgyaláshoz való jog. A 144-ből 89 országban akadályozták a szakszervezetek alapítását – ide tartozik Magyarország is, ahol az esztergomi Suzuki-gyárban nem hajlandó elismerni a szakszervezetet a munkaadó.

A munkavállalók 72 országban nem tudták a vitás eseteket bíróságra vinni, 51 országban érte őket erőszak, és 61 országban tartóztattak le önkényesen munkavállalókat, leginkább szakszervezeti vezetőket.

5+ (vörös) – A joguralom hiánya miatt nincsenek garantált jogok 5 – Nincsenek garantált jogok 4 – A jogok szisztematikus elnyomása 3 (sárga) – A jogok rendszeres megsértése 2 – A jogok ismételt megsértése 1 (zöld) – A jogok elszórt megsértése

A jelentés szerint a munkavállalói jogok szempontjából a világ 10 legrosszabb országa 2020-ban Banglades, Brazília, Kolumbia, Egyiptom, Honduras, India, Kazahsztán, a Fülöp-szigetek, Törökország és Zimbabwe volt. Nyolc olyan ország volt, ahol annyit javultak a viszonyok, hogy az ország kategóriát ugrott, ide tartozik Argentína, Kanada, Ghána, Namíbia, Katar, Sierra Leone, Spanyolország és Vietnam.

Regionálisan a legrosszabb eredmények az észak-afrikai és a közel-keleti térségekben találhatóak, kontinentális felosztásban pedig az látszik, hogy Európában és Ausztráliában a legjobb munkavállalónak lenni. Amerikában összesítve csak kicsivel rosszabb a helyzet, mint Afrika egészében, míg Ázsiában még Afrikánál is gyengébben érvényesülnek a munkavállalói jogok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTöbb köze van egy 1902-es bányászsztrájknak a koronavírushoz, mint gondolnánkAz elmúlt húsz év a gazdasági kockázatok egyénre tolásáról szólt, a koronavírus-járvány lendületet adhat egy új társadalmi szerződésnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ etuc jelentés munkavállalói jogok Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.