Hét éve nem sérültek olyan gyakran a munkavállalói jogok a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ETUC) legfrissebb jelentése szerint, mint 2020-ban. A kormányok és munkaadók világszerte évek óta nem látott esetszámban korlátozták a munkavállalók kollektív tárgyaláshoz és sztrájkhoz való jogait, valamint nőtt az olyan országok száma is, ahol illegális a szakszervezet alapítása.
Magyarországon a jelentés szerint rendszeresen megsértik a munkavállalói jogokat, és a szomszédaink közül Szlovákiában, Horvátországban és Csehországban is ritkábbak a jogsértések, mint Magyarországon. Szlovákia pedig egyenesen az élbolyban végzett – ugyanabba a csoportba került, ahol a skandináv országok is vannak. Ebbe a csoportba azok az országok tartoznak, ahol a jogsértések elszórtan fordulnak elő. A régióból Lengyelország került még ugyanabba a csoportba, mint Magyarország; Romániában és Szerbiában viszont rosszabb a munkavállalók helyzete, ezekben az országokban szisztematikus a jogsértések szintje az ETUC kategorizálása alapján.
Az ETUC Globális jogi indexe 144 országot értékel a munkavállalói jogok érvényesülése szempontjából. A 2020-as jelentés szerint az országok 85 százalékában sértették meg a sztrájkhoz való jogot, és az országok négyötödében nem érvényesült a kollektív tárgyaláshoz való jog. A 144-ből 89 országban akadályozták a szakszervezetek alapítását – ide tartozik Magyarország is, ahol az esztergomi Suzuki-gyárban nem hajlandó elismerni a szakszervezetet a munkaadó.
A munkavállalók 72 országban nem tudták a vitás eseteket bíróságra vinni, 51 országban érte őket erőszak, és 61 országban tartóztattak le önkényesen munkavállalókat, leginkább szakszervezeti vezetőket.
A jelentés szerint a munkavállalói jogok szempontjából a világ 10 legrosszabb országa 2020-ban Banglades, Brazília, Kolumbia, Egyiptom, Honduras, India, Kazahsztán, a Fülöp-szigetek, Törökország és Zimbabwe volt. Nyolc olyan ország volt, ahol annyit javultak a viszonyok, hogy az ország kategóriát ugrott, ide tartozik Argentína, Kanada, Ghána, Namíbia, Katar, Sierra Leone, Spanyolország és Vietnam.
Regionálisan a legrosszabb eredmények az észak-afrikai és a közel-keleti térségekben találhatóak, kontinentális felosztásban pedig az látszik, hogy Európában és Ausztráliában a legjobb munkavállalónak lenni. Amerikában összesítve csak kicsivel rosszabb a helyzet, mint Afrika egészében, míg Ázsiában még Afrikánál is gyengébben érvényesülnek a munkavállalói jogok.
Világ
Fontos