Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. március 29. 21:13 Világ

A mezőgazdaságot a szárazság, a turizmust a járvány szárítja ki Észak-Afrikában

Afrika sok országa számára már a koronavírus-járvány kitörése előtt borúsak voltak a gazdasági kilátások. Miközben Kelet-Afrikában hatalmas sáskarajok pusztítottak, a kontinens északi részén a szárazság okoz gondot.

Észak-Afrikában közeleg az aratás időszaka, így hamarosan ténylegesen kiderül, hogy az elmúlt hónapok rendkívül száraz időjárása mekkora károkat okozott a mezőgazdaságban. Youssef Alaoui, egy marokkói mezőgazdasági lobbicég vezetője a Bloombergnek tett nyilatkozatában elmondta, hogy

a vízhiány nagy probléma. Az idei terméshozam az előző évihez képest minden bizonnyal el fog maradni, és a minősége is meglehetősen kérdéses.

Afrika északnyugati részén a búzamezőkön a szokásos csapadékmennyiség negyede sem esett le az elmúlt három hónapban, miközben a melegrekordok is megdőltek. A két szélsőséges időjárási tényező együttesen a növények túlságosan gyors fejlődéséhez vezet, a termés pedig gyenge lesz. A helyzet Marokkóban különösen rossz, itt a gazdák gyakran már a búza- árpaföldeken legeltetik az állatokat, mivel gyenge hozamra számítanak, a legelők meg amúgy is is kiszáradtak.

Ha nem lesznek a térségben jelentősebb esők a közeljövőben, akkor Algéria, Marokkó és Tunézia az európai és a Fekete-tenger környéki gabonapiacok felvásárlói között fog feltűnni, méghozzá jelentős súllyal. Marokkó búzaimportja idén a várakozások szerint 29 százalékkal fog emelkedni. Az ország és a szomszédos Algéria már el is kezdte feltölteni a tartalékokat, tartva attól, hogy a koronavírus-járvány közvetett hatására széles körű exportkorlátozások lesznek a nemzetközi élelmiszer-piacokon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA háztartások után az országok is elkezdték bespájzolni az élelmiszertÖssze kell hangolniuk az országoknak az élelmezési politikájukat, és ennek során Magyarország kivételesen jó alkupozícióban lehet.

A környezeti hatások mellett a gazdasági következmények is aggasztók. Marokkó munkaerejének például 35 százalékát foglalkoztatja a mezőgazdaság, míg az ország GDP-jének 12 százalékát adja az ágazat. A turizmus szintén nagyon jelentős szektor – akárcsak Tunéziában -, ezt viszont most a koronavírus-járvány nullázta le egy időre. Algériában pedig az okozza a legnagyobb gondot, hogy a korábbi szint közel harmadára zuhant az olaj ára, máris sok milliárd dollár bevételről fosztva meg Afrika egyik legjelentősebb kitermelőjét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk70 éve nem volt akkora sáskajárás Kelet-Afrikában mint most, 25 millió ember élete van veszélybenA változó klíma ideális körülményeket teremt a pusztító sáskák szaporodásához. Néhány országban elkeseredettségükben autógumi égetésével védekeznek az emberek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika algéria aszály marokkó mezőgazdaság Tunézia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.