Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. február 27. 11:48 Világ

Pénzt szórnak az emberek közé, hogy ne zuhanjon a gazdaság a járvány miatt

Ázsia két fontos pénzügyi központjában is úgy döntött a helyi kormány, hogy más intézkedések mellett a polgároknak juttatott pénzzel harcol a koronavírus-járvány miatti gazdasági problémákkal.

Szingapúrban múlt héten jelentették be, hogy minden 21 évesnél idősebb állampolgár egyszeri alkalommal 100 és 300 szingapúri dollár (22,3-66,9 ezer forint) közötti összeget kap. A városállam ezzel szeretne életet lehelni a koronavírus-járvány által meggyötört gazdaságba, annak árán is, hogy az idén várható 6,4 milliárd szingapúri dolláros költségvetési hiány nagyobb lesz, mint az utóbbi bő két évtizedben bármikor.

Hasonló intézkedésre készül a Kínához tartozó, de viszonylag széles autonómiát élvező Hongkong is, ahol a gazdaság a tavalyi tüntetéssorozat miatt már a járvány kitörése előtt is válságban volt. A volt brit gyarmat kormányzata nagyvonalúbb a szingapúrinál, minden 18 évesnél idősebb állandó helyi lakos 10 ezer hongkongi dollárt (400 ezer forint) kap.

Ez csak az egyik eleme a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagnak, annak keretében igyekeznek a lakásvásárlókat, a diákokat, a kisvállalatokat és a befektetőket is segíteni. Ezzel nyilván a tüntetőket is igyekeznek leszerelni, az már viszont aligha tetszik majd nekik, hogy a rendőrség költségvetését is alaposan megemelik.

A Bloomberg számításai alapján a 2018-as hongkongi GDP 4,2 százalékára rúgó gazdaságélénkítő csomagnak a pénzügyminiszter szerint az lesz az ára, hogy a helyi büdzsé soha nem látott, 139 milliárdos hiánnyal zár majd. Enélkül azonban esély sincs arra, hogy Hongkong kikerüljön a tavaly elkezdődött recesszióból. 2019-ben 1,2 százalékkal zsugorodott a helyi gazdaság, az idei évi becslés -1,5 és 0,5 százalék közötti változást vetít előre.

Az amerikai hírügynökség által megszólaltatott elemzők szerint azonban kétséges, hogy a hongkongiak gyorsan elköltik-e az ingyen pénzt – élénkítve a gazdaságot –, vagy inkább megtakarítják, esetleg külföldre menekítik. Korábban a KPMG azt javasolta, hogy inkább (elektronikus) utalványok formájában adják a szóban forgó összeget a hongkongiaknak, amelyeket muszáj elkölteni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína szó szerint fertőtleníti a forgalomban lévő készpénzt a koronavírus miattEgy friss döntés értelmében a bankoknak fertőtleníteni kell a beérkező bankjegyeket, majd egy-két hétig tárolni az újbóli forgalomba helyezés előtt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hongkong koronavírus Szingapúr Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.