Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. február 27. 11:48 Világ

Pénzt szórnak az emberek közé, hogy ne zuhanjon a gazdaság a járvány miatt

Ázsia két fontos pénzügyi központjában is úgy döntött a helyi kormány, hogy más intézkedések mellett a polgároknak juttatott pénzzel harcol a koronavírus-járvány miatti gazdasági problémákkal.

Szingapúrban múlt héten jelentették be, hogy minden 21 évesnél idősebb állampolgár egyszeri alkalommal 100 és 300 szingapúri dollár (22,3-66,9 ezer forint) közötti összeget kap. A városállam ezzel szeretne életet lehelni a koronavírus-járvány által meggyötört gazdaságba, annak árán is, hogy az idén várható 6,4 milliárd szingapúri dolláros költségvetési hiány nagyobb lesz, mint az utóbbi bő két évtizedben bármikor.

Hasonló intézkedésre készül a Kínához tartozó, de viszonylag széles autonómiát élvező Hongkong is, ahol a gazdaság a tavalyi tüntetéssorozat miatt már a járvány kitörése előtt is válságban volt. A volt brit gyarmat kormányzata nagyvonalúbb a szingapúrinál, minden 18 évesnél idősebb állandó helyi lakos 10 ezer hongkongi dollárt (400 ezer forint) kap.

Ez csak az egyik eleme a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagnak, annak keretében igyekeznek a lakásvásárlókat, a diákokat, a kisvállalatokat és a befektetőket is segíteni. Ezzel nyilván a tüntetőket is igyekeznek leszerelni, az már viszont aligha tetszik majd nekik, hogy a rendőrség költségvetését is alaposan megemelik.

A Bloomberg számításai alapján a 2018-as hongkongi GDP 4,2 százalékára rúgó gazdaságélénkítő csomagnak a pénzügyminiszter szerint az lesz az ára, hogy a helyi büdzsé soha nem látott, 139 milliárdos hiánnyal zár majd. Enélkül azonban esély sincs arra, hogy Hongkong kikerüljön a tavaly elkezdődött recesszióból. 2019-ben 1,2 százalékkal zsugorodott a helyi gazdaság, az idei évi becslés -1,5 és 0,5 százalék közötti változást vetít előre.

Az amerikai hírügynökség által megszólaltatott elemzők szerint azonban kétséges, hogy a hongkongiak gyorsan elköltik-e az ingyen pénzt – élénkítve a gazdaságot –, vagy inkább megtakarítják, esetleg külföldre menekítik. Korábban a KPMG azt javasolta, hogy inkább (elektronikus) utalványok formájában adják a szóban forgó összeget a hongkongiaknak, amelyeket muszáj elkölteni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína szó szerint fertőtleníti a forgalomban lévő készpénzt a koronavírus miattEgy friss döntés értelmében a bankoknak fertőtleníteni kell a beérkező bankjegyeket, majd egy-két hétig tárolni az újbóli forgalomba helyezés előtt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hongkong koronavírus Szingapúr Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 13:48 Közélet, Világ

Még mindig túl sokan dohányoznak, ezért újabb helyekről tiltaná ki az EU a cigarettát

Magyarországon 26 százalék volt tavaly a dohányosok aránya, az új szabályokat a hevített dohánytermékekre és elektronikus cigarettákra is kiterjesztenék.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 17. 14:18 Élet, Világ

Euróban számolva is milliárdos lehet az árvízkár Közép-Európában

Egyelőre a mentés a fontos, de több országban már kezdik felmérni a károkat.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 16. 05:27 Világ

Európa legelmaradottabb vidéke lett a magyar kifektetés fő célpontja

A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.

Fontos

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 16:27 Közélet

A VI. kerületi tiltás után a kormány is ráfordulna az Airbnb-szabályozás szigorítására

Országosan is szigorítás jöhet, a nemzetgazdasági miniszter szerint az Airbnb nem turisztikai, hanem lakhatási kérdés.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 18. 10:13 Közélet, Vállalat

A Brazil Államkincstár a hatezer milliárdos magyar cég kötvényéről: ez csalás!

Az értékpapír nem érvényes és soha nem is létezett, a vele kapcsolatos bármilyen kereskedelmi vagy pénzügyi tranzakció illegális - írták a brazilok.

Stubnya Bence
2024. szeptember 18. 05:31 Adat, Közélet

Orbán nagyokat mondott, de tényleg nem rosszak a magyar növekedési kilátások

Inkább 3, mint 5 százalékos növekedés várható jövőre, de ez Közép-Európában és az uniós mezőnyben is az erősebb teljesítmények közé tartozhat.