Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. január 28. 09:39 Világ

Úszószemüveg az utcán és térddel megnyomott liftgomb, ilyen az élet a járvány gócpontjában

„A vírus teljesen felforgatta a hétköznapjaimat. A kollégiumban ragadtam, magányos vagyok, és kényelmetlenül érzem magam. Ha sokáig nem változik a helyzet, akkor az összes itteni diák étele el fog fogyni” – írta egy Vuhanban élő mongol egyetemista, aki a Facebookon keresztül számolt be arról, hogy milyen hatással van az életére a koronavírus terjedése.

A 11 milliós kínai városban jelent meg először a tüdőgyulladás-járványt okozó koronavírus, amely miatt már több mint egy tucat kínai város került karanténba. Az országban keddig mintegy 4500 fertőzöttet regisztráltak, a halottak száma 106-ra emelkedett; a kínai egészségügyi minisztérium szerint a vírus egyre hevesebben terjed, és már legalább 11 országban megjelent.

A vírus terjedésének megállítása érdekében Vuhanban lelassították az életet. A repülőtér bezárt, az utcákon alig látni embert, a tömegközlekedés nem működik, mindössze néhány taxi van szolgálatban. Ebben az is közrejátszik, hogy a polgármester szerint a város lakosságának közel fele, ötmillió ember elment Vuhanból a karantén kihirdetése előtt.

A helyiek igyekeznek feltölteni a tartalékaikat, és minél kevesebbet mozdulnak ki. „A város lezárása előtt elmentem ételt venni egy hétre, azóta nem voltam az utcán. Mindennap csomó rossz hírt hallok. Most csak azzal foglalkozom, hogy egészséges maradjak” – írta nekem a mongol tanuló.

Gyalogos Vuhanban. Fotó: AFP

Az interneten számos videót találni a város mostani életéről. Egy angoltanár szemléletes videón mutatta be, hogy hogyan kell elképzelni egy vásárlást. A szinte mindenki által hordott szájmaszk mellett kesztyűt és úszószemüveget is felvett magára, a lift gombját pedig a térdével nyomta meg. Egy Vuhanban élő magyar férfi az RTL Híradónak azt mondta, hogy mivel csak szellős helyre hajlandó menni, még a liftbe sem száll be.

A legtöbb bolt bezárt, de a gyógyszertárak és a nagyobb áruházak jellemzően nyitva vannak Vuhanban. Az angoltanár videóján az látható, hogy nincs különösebb áruhiány, azonban több olyan videó is felkerült az internetre, amelyek üres polcokat vagy a termékekért civakodó embereket mutatnak. Sok gyógyszertár pedig arcmaszkból és kézi fertőtlenítőből fogyott ki.

A BBC több külföldi diákkal is beszélt arról, hogy milyenek a hétköznapok most Vuhanban. „Azt javasolták nekünk, hogy minden órában mossunk kezet, ne együnk a kollégiumon kívül, és mindig vegyük fel a maszkot, ha kilépünk a szobánkból” – mondta egy tanuló, aki szinte az egész napját a szobájában tölti, vagy legfeljebb a közeli szobákban lévő barátait látogatja meg. Volt, aki arra panaszkodott, hogy túl sok információ köröz az interneten és a különböző chatszolgáltatóknál, és nehezen eldönthető, hogy melyik igaz vagy hamis.

Az élet mindenesetre nem állt le teljesen, például elképesztő ütemben zajlik egy ezer fős kórház építése, amelyet a tervek szerint egy hét alatt akarnak megépíteni a semmiből a koronavírussal fertőzöttek számára.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína koronavírus Vuhan Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.