A 90-es évek közepe óta nem folyt át olyan kevés víz át a Viktória-vízesésen, mint jelenleg. Akkor, 1996 októberében másodpercenként 99 köbméter volt a vízesésnél a Zambézi folyó vízhozama, míg most 109 köbméter.
A vízhozam erős ingadozása bizonyos határok között természetes jelenség, a rekord 6172 köbméter/másodperc, amelyet 1977 áprilisában jegyeztek fel. (A Zambézi vízgyűjtő területén az esős évszak elvileg novembertől áprilisig tart.) A Wikipedia szerint az átlagos mérték 1400 köbméter/másodperc, vagyis a mostani szint ettől is messze elmarad.
Összehasonlításképp, a Duna átlagos vízhozama Budapestnél 2300 köbméter/másodperc, és még a tavalyi mélypont közelében is 915 volt. Vagyis a 99-es érték valószínűleg azt jelenti, hogy szinte csak csordogál a víz a világörökség részét képező Viktória-vízesésnél, hiszen az 1708 méter széles.
Ez több okból is problémás a vízesésen osztozó Zambia és Zimbabwe számára. Csökkenhet a turisták száma, illetve ez részben már be is következett, kevesebben mennek ugyanis raftingolni és keresik fel azt az esőerdőt, amelyet az alázúduló víz párája táplál. Ráadásul a közelben lévő területen a szokatlanul száraz időben egyre több elefánt hal éhen, márpedig a turisták aligha szeretnének haldokló elefántokat nézegetni szafarizás közben. Így nem túlzás azt mondani, hogy turisztikai szempontból veszélyben van Afrika egyik legismertebb látványossága.
A másik probléma, hogy a vízesés alatt lévő Kariba-gátnál a világ legnagyobb víztározójának csak 15 százalékos a töltöttsége. A több évtizedes távlatban megszokott vízjárás esetén itt termelik meg a két ország áramszükségletének java részét, ez most azonban lehetetlen. Jelenleg csak csúcskapacitásának tizedén dolgozik az erőmű, és a zimbabwei pénzügyminiszter a napokban azt mondta, veszélyesen közel vannak ahhoz a ponthoz, amikor teljesen fel kell hagyniuk az energiatermeléssel.
A Bloomberg által megszólaltatott helyi illetékesek mindegyike a klímaváltozást okolta a szárazság miatt, mondván, nem igazán tudnak mást tenni azon kívül, hogy a nemzetközi figyelmet kihasználva szorgalmazzák a folyamat megfékezését.
Világ
Fontos