Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. október 21. 13:14 Világ

Erdészgyilkosságok mutatnak rá a féktelen erdőirtásokra Romániában

Egy hónapon belül a második erdészt ölték meg munkavégzés közben Romániában. Szeptemberben az ország északkeleti részén lévő Iasi megyében találtak holtan egy erdészt, akinek a gyanú szerint illegális fakitermelők verték szét a fejét baltával. A múlt héten pedig egy 30 éves, háromgyerekes erdészt lőttek le Máramaros megyében, miközben meg akart akadályozni egy illegális fakivágást.

Az esetek rávilágítanak arra, hogy az állam tehetetlensége miatt mekkora veszélyben vannak az Európában ritkaságnak számító romániai erdők és az ezeket védeni próbáló erdészek. 2014 és 2018 között mintegy 170 erdészt támadtak meg munkavégzés közben Romániában, és hatot meg is öltek az elmúlt években.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVeszélyben az egyik legkülönlegesebb európai erdőAz illegális fakitermelés egyre nagyobb gondot jelent az egyik legnagyobb európai ősbükkösnek, amely a romániai Herkulesfürdő környékén található.

Az illegális fakitermelők egyre durvább módszereit jelzi, hogy a múlt heti gyilkosság után kevesebb mint 24 órával vertek meg fényes nappal egy szúcsávai erdészt, akinek a vérző fejéről készült képek bejárták a romániai sajtót. Az erdész két hete szerepelt egy olyan tényfeltáró videóban, amely az illegális fakivágást mutatja be.

Az anyag szerint a rendszerváltás óta 270 millió köbméter fát vágtak ki illegálisan, tehát nagyjából évi 9 millió köbmétert. Összehasonlításként, a KSH szerint Magyarországon tavaly 7,7 millió köbméter fát termeltek ki, tehát kevesebbet, mint Romániában illegálisan. A videó szerint a törvénytelen favágásokat bűnszervezetek végzik, de helyben szinte valamennyi szereplő érdekelt benne az erdőgazdaságoktól a politikusokig. A szúcsávai erdészt egy helyi vállalkozóként körülírt ember verte meg és fenyegette meg halálosan az oknyomozó anyagban való közreműködése miatt.


Az illegális fakitermelésről szóló oknyomozó anyag, angol felirattal

A második erdészgyilkosság hatására a BBC is írt a témáról. A cikkben egy környezetvédelemmel foglalkozó csoport, az Agent Group vezetője azt mondta, hogy a fakitermeléssel foglalkozó maffia már többször meg akarta ölni. Gabriel Paun szerint négy éve többen támadtak rá Európa egyik utolsó őserdejében, a Retyezát-hegységben. „Meg akartak ölni. Eltörték a bordámat, a kezemet, és betört a fejem, mielőtt el tudtam futni előlük” – mondta.

Európában a teljes erdőállomány mindössze 0,7 százaléka számít őserdőnek, azaz nagy kiterjedésű, rendszeres emberi tevékenységektől mentes, régóta létező erdőnek. Romániában vannak a legnagyobb méretű őserdők a mérsékelt övben (tehát Skandináviától délre) fekvő EU-tagállamokban. Ezek alapvetően bükkösök, amelyekben számos különleges állat- és növényfaj él, például Európa legnagyobb medvepopulációja, illetve farkasok és hiúzok is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz éghajlatváltozás javában pusztítja a magyar erdőket, a fenyőktől és a bükkfától elbúcsúzhatunkHarminc éven belül az erdőterületek drasztikusan fognak csökkenni, és megjelenik a Magyarországon eddig ismeretlen füves pusztaság, a sztyepp.

A BBC közel egy éve videóriportban is beszámolt a romániai erdőket fenyegető illegális fakitermelésről. Azt állították, hogy minél mélyebbre mentek az erdőben, annál egyértelműbb jelei voltak az illegális fakitermelésnek, több olyan kivágott fát is találtak, amely több mint kétszáz éves. Korábban pedig drónfelvételen mutatták be, hogy hogyan tűnt el 50 hektárnyi erdőterület a szerb határnál a törvénytelen fakivágások miatt.

Drónfelvétel egy kivágott erdőrészről

A romániai Greenpeace szerint óránként három hektárral csökken a helyi erdők területe, de ebben az illegális mellett a legális kitermelés is benne van. A megoldást elősegítené az erősebb állami fellépés, például az erdészetek megerősítése. A jelenlegi hatezer erdész felének van fegyvere, jellemzően nekik is csak gázpisztoly vagy gumilövedékes puska. Ilyen felszereléssel esélytelenek a szervezett bűnözői csoportok ellen. Ráadásul a fizetés sem csábít a veszélyes munkára: egy erdész átlagosan 2400 és 2600 lei (166 és 180 ezer forint) körül keres.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdő erdőirtás környezetvédelem Románia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.