Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 4. 11:07 Élet, Világ

Kávé, üdítő és kozmetika teszi gazdaggá a legvagyonosabb német családot

A Manager Magazin legújabb rangsora szerint a háztartási vegyipar mellett főleg kávéban, üdítőitalban és parfümben utazó Reimann család a befektetéseit kezelő JAB Holding eredményének köszönhetően 35 milliárdos vagyonnal rendelkezik, és ezzel 2017 után ismét első – letaszítva a trónról a tavaly még jól muzsikáló BMW két fő tulajdonosát, Susanne Klattent és Stefan Quandtot.

A Reimannok üzleti története egészen az 1850-es évekre nyúlik vissza, amikor Karl Ludwig Reimann vegyész közös üzemet alapított Johann Adam Benckiserrel a németországi Ludwigshafenben. Ebből az üzemből nőtt ki később a háztartási vegyszereket gyártó Benckiser, amely az 1950-es évektől kezdve világhódító útjára indította a Calgon vízlágyítót, majd belépett a fogápolási biszniszbe is. A Johann Adam Benckiser nevének kezdőbetűi után elkeresztelt JAB 1966-tól kezdve tulajdonosa az amerikai Coty kozmetikai csoportnak, igaz, a 2013-as tőzsdei bevezetés óta csak 38 százalékban.

A JAB csak a 2010-es években nyitott az üdítőitalok és a kávé, illetve a tea felé, de nagyrészt ennek köszönhető, hogy 2012-ben már a negyedik legvagyonosabb német család lett a Reimann, és azóta is a lista élmezőnyében van.

A Reimannok történetének van egy sokat kritizált, sötétebb korszaka is: a család egyes tagjai nyíltan támogatták a náci párt felemelkedését, és kényszermunkásokat is alkalmaztak a gyáraikban. Bár az unokáknak már semmi közük a múltnak ehhez a szeletéhez, azt a hibát mégis elkövették, hogy az ügyet látszólag habozva, ügyetlenül kezelték, és ezért sok kritika érte őket is. (Ugyanezt egyébként a Quandt-családdal szemben is fel lehet hozni.)

A második legvagyonosabb német jelenleg Dieter Schwarz, a Lidl tulajdonosa, a harmadik BMW után pedig sorrendben az Aldi Süd és az Aldi Nord tulajdonosai következnek, (a lánc mögött álló családi szakítás történetét mi is összefoglaltuk ebben a cikkünkben).

A BMW mögötti vagyon értékének csökkenése mögött egyébként a cég részvényeinek esése áll. A Manager Magazin becslése szerint Németországban összesen 200 eurómilliárdos (személy vagy család) lehet, számuk lényegében nem nőtt az elmúlt évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ Aldi BMW Leggazdagabb Lidl német Reimann Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 12:58 Adat, Élet

Benne vannak a vevők a palackvisszaváltásban, de sokan készpénzt szeretnének kapni érte

Elég magas a januártól induló rendszer ismertsége és támogatottsága.

Torontáli Zoltán
2023. november 26. 04:34 Élet, Vállalat

Ilyenek voltak az élelmiszerboltok a nyolcvanas években, nem?

Visszamentünk 1986-ba, és megnéztük, hogyan vásároltak akkor az emberek, illetve milyen nehézségekkel küszködtek a boltok.

Fontos

Stubnya Bence
2023. november 30. 13:23 Közélet

Zuhanórepülésbe kezdtek a kormánynak kedves demográfiai mutatók

Harmadik hónapja csökkent a születések száma, miközben az év első 9 hónapjában a házasságok száma is zuhant.

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.