Szokatlan módon felbontotta az amerikai védelmi minisztérium a Boeinggal kötött egymilliárd dolláros szerződését, amely a rakétavédelmi rendszer továbbfejlesztésére irányult. A döntés okaként az illetékes rakétavédelmi ügynökség arra hivatkozott, hogy a hangzatos Redesigned Kill Vehicle (újratervezett pusztító eszköz) névre hallgató projekt lényegi része, a robbanófej gyártója tervezési és gyártási problémákkal küszködött, ami a költségek elszállásához vezetett.
A szárazföldi és tengeri telepítésű rakétákra, felderítő és kommunikációs rendszerekre alapozott, 180 milliárd dollárból kiépített amerikai rakétavédelmi rendszert 2004-ben nyilvánították működőképesnek az olyan korlátozott csapásmérő képességű „haramia államok” fenyegetésével szemben, mint Irán és Észak-Korea. Esetenként azonban problémák adódtak a rendszer megbízhatóságával, a teszteken nem sikerült minden célpontot eltalálni.
Már csak ezért is folyamatosan igyekeztek javítani a képességein, ennek keretében kötött szerződést a Pentagon 2017 májusában a Boeinggal. A robbanófejen – amelynek el kell pusztítania az ellenséges rakétákat – alvállalkozóként a Raytheon dolgozott.
„Átvilágítás után úgy döntöttünk, hogy az eddigi fejlesztési irány nem vezet sehova”
– fogalmazott egy közleményben Michael Griffin kutatás-fejlesztésért felelős védelmi miniszterhelyettes. A minisztérium azt tervezi, hogy új tendert ír ki a további fejlesztésekre – adta hírül a Bloomberg.
A döntés nem volt teljesen váratlan, mert májusban a Pentagon a csalódást okozó teszteredmények után a munka felfüggesztésére szólította fel a Boeingot. Ezt követte az említett átvilágítás. Közben június elején az amerikai szövetségi költségvetést ellenőrző intézmény (Government Accountability Office) azt állapította meg, hogy a fejlesztési projekt 600 millió dollárral lépheti túl a tervezett keretet a tervezési, minőségbiztosítási és gyártási problémák miatt.
A jelentés arra is kitért, hogy a tervezettnél lassabban megy a tervezett lengyelországi rakétabázis megvalósítása építési problémák miatt.
Világ
Fontos