Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 5. 10:19 Világ

Egyelőre használhatatlan a valaha megépített legdrágább hadihajó

Eddig sem volt titok, hogy problémák vannak az amerikai haditengerészet legújabb repülőgép-hordozójával, a napokban azonban újabb részletek láttak napvilágot a 13 milliárd dollárból megépített Gerald R. Ford bajairól. Tavaly májusban úgy adták át a hajót, hogy egyetlen egy sem működött a bevetéseken nélkülözhetetlen fegyverliftek közül, amelyek a hajótest alsóbb szintjein lévő fegyverraktárakból a fedélzetre továbbítják a rakétákat és bombákat, hogy ott a repülőgépekre rögzíthessék.

Ez a hír még úgy is meglehetősen kellemetlen az amerikai haditengerészet és a hordozót gyártó vállalat számára, hogy a hajó átadása nem azt jelenti, hogy másnap már bevetésre kellene indulnia. Ezt megelőzően akár több évig is tesztelik, mielőtt éles feladatokat kap. Különösen akkor, ha egy új hajóosztályról van szó, mint a Ford esetében.

Két, szintén kritikus fontosságú rendszer problémája eddig is ismert volt. Az egyik a repülőgépeket indító elektromágneses rendszer, a másik pedig a visszatérő gépeket lefékező berendezés. Ehhez jönnek most a fegyverliftek, amelyeknek már a tavaly májusi átadás idején működniük kellett volna, de erre még mindig nem került sor. A haditengerészet ezt a Bloombergnek azzal indokolta, hogy parancs nélkül is mozgásba lendültek, ami nyilvánvalóan nem biztonságos.

A problémát az okozza, hogy a megszokott kábeles rendszer helyett a lifteket mágnesek mozgatják, ám a jelek szerint a technológia még nem kiforrott. A haditengerészet szerint minden problémát megoldanak júliusra, és a hajó alkalmas lesz harci feladatok ellátására.

13 milliárd dolláros (közel 3700 milliárd forint, a magyar GDP majdnem tizede) árával a Ford az amerikai haditengerészet legdrágább hordozója, sőt, minden bizonnyal a világ valaha volt legdrágább hadihajója címet is magáénak tudhatja.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok hadihajó haditengerészet repülőgép-hordozó Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.