Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. július 29. 11:32 Világ

Kétszeresére nőtt a világ kokaintermelése három év alatt

Világszerte jelentősen megnőtt a droghasználat az ENSZ kábítószerügyi hivatalának (UNDOC) éves jelentése szerint. Tíz év alatt harminc százalékkal nőtt az adott évben legalább egyszer drogozó emberek száma. 2017-ben a felnőtt lakosság 5,5 százaléka fogyasztott valamilyen fajta kábítószert, összesen 271 millió ember.

Az elmúlt évek leglátványosabb változása a kokaintermelés drasztikus növekedése: három év alatt kétszeresére nőtt az előállított kokain mennyisége. Az egyik legdrágább kábítószert (a magyar rendőrség adatai szerint grammja 12-20 ezer forintba kerül) alapvetően három országban állítják elő, Kolumbiában, Peruban és Bolíviában a helyi kokalevélből.

 

Mind a korábbi csökkenés, mind a mostani növekedés mögött a kolumbiai kokaintermelés áll. 2000 és 2013 között a kokalevél termesztése 70 százalékkal csökkent Kolumbiában, emiatt az ország részesedése 74 százalékról 40 százalékra csökkent a kokapiacon. A csökkenés elsősorban az aktívabb állami szerepvállalásnak volt köszönhető.

A kokatermesztés abban az időben főleg a központi közigazgatás számára könnyebben elérhető területeken csökkent, például Kolumbia keleti partvidékén. Az állam támogatásokkal ösztönözte a farmereket, hogy kokalevél helyett legálisan eladható növényeket termeljenek, például avokádót vagy kakaót.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár nem éri meg a kávé, ezért rekordszintre pörgették a kokaintermelést KolumbiábanEz a polgárháborús békefolyamatot is aláássa. A fegyverüket letevő gerillák helyett más fegyveres csoportok vették át a kokainbiznisz feletti irányítást.

A kokatermesztés átalakulásában fontos szerepet volt a 2016-os kiegyezésnek a FARC nevű paramilitáris szervezettel, amelynek jelentős bevétele volt a kokaintermelésből. Ugyan számos olyan területen felhagytak a kokatermesztéssel, amelyet korábban a FARC ellenőrzött, de a főleg eldugottabb, az állam által nehezebben ellenőrizhető régiókban a FARC-nél kapzsibb helyi bűnszervezetek vették át a kokatermesztés felügyeletét.

Az UNDOC szerint az elmúlt három évben amiatt is nőtt ennyire a kokatermesztés, mert a FARC-al való enyhülés miatt paradox módon egyre kevésbé számít kockázatos üzletnek a kokain, mivel az állam is kevésbé motivált a farmerek átnevelésében. Az elmúlt évek változásai miatt ismét Kolumbia állítja elő az összes kokain 70 százalékát.

A kokainkereskedelem világtérképe, 2013-2017. Forrás: UNDOC, kokain-lefoglalások alapján

Világszinten összesen 18 millió ember használt kokaint 2017-ben, főleg Észak-Amerikában, valamint Nyugat- és Közép-Európában népszerű. Európának ezen a részein a 15-64 év közöttiek 1,3 százaléka használta abban az évben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika megmutatta, hogyan nem érdemes üldözni a drogokatHa az összes drogbárót kinyírják, az sem oldja meg a drogproblémát. A közgazdaságtan segít, hogyan csináljuk okosabban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ drog kábítószer kábítószer-kereskedelem kokain Kolumbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.