Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. július 29. 11:32 Világ

Kétszeresére nőtt a világ kokaintermelése három év alatt

Világszerte jelentősen megnőtt a droghasználat az ENSZ kábítószerügyi hivatalának (UNDOC) éves jelentése szerint. Tíz év alatt harminc százalékkal nőtt az adott évben legalább egyszer drogozó emberek száma. 2017-ben a felnőtt lakosság 5,5 százaléka fogyasztott valamilyen fajta kábítószert, összesen 271 millió ember.

Az elmúlt évek leglátványosabb változása a kokaintermelés drasztikus növekedése: három év alatt kétszeresére nőtt az előállított kokain mennyisége. Az egyik legdrágább kábítószert (a magyar rendőrség adatai szerint grammja 12-20 ezer forintba kerül) alapvetően három országban állítják elő, Kolumbiában, Peruban és Bolíviában a helyi kokalevélből.

 

Mind a korábbi csökkenés, mind a mostani növekedés mögött a kolumbiai kokaintermelés áll. 2000 és 2013 között a kokalevél termesztése 70 százalékkal csökkent Kolumbiában, emiatt az ország részesedése 74 százalékról 40 százalékra csökkent a kokapiacon. A csökkenés elsősorban az aktívabb állami szerepvállalásnak volt köszönhető.

A kokatermesztés abban az időben főleg a központi közigazgatás számára könnyebben elérhető területeken csökkent, például Kolumbia keleti partvidékén. Az állam támogatásokkal ösztönözte a farmereket, hogy kokalevél helyett legálisan eladható növényeket termeljenek, például avokádót vagy kakaót.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár nem éri meg a kávé, ezért rekordszintre pörgették a kokaintermelést KolumbiábanEz a polgárháborús békefolyamatot is aláássa. A fegyverüket letevő gerillák helyett más fegyveres csoportok vették át a kokainbiznisz feletti irányítást.

A kokatermesztés átalakulásában fontos szerepet volt a 2016-os kiegyezésnek a FARC nevű paramilitáris szervezettel, amelynek jelentős bevétele volt a kokaintermelésből. Ugyan számos olyan területen felhagytak a kokatermesztéssel, amelyet korábban a FARC ellenőrzött, de a főleg eldugottabb, az állam által nehezebben ellenőrizhető régiókban a FARC-nél kapzsibb helyi bűnszervezetek vették át a kokatermesztés felügyeletét.

Az UNDOC szerint az elmúlt három évben amiatt is nőtt ennyire a kokatermesztés, mert a FARC-al való enyhülés miatt paradox módon egyre kevésbé számít kockázatos üzletnek a kokain, mivel az állam is kevésbé motivált a farmerek átnevelésében. Az elmúlt évek változásai miatt ismét Kolumbia állítja elő az összes kokain 70 százalékát.

A kokainkereskedelem világtérképe, 2013-2017. Forrás: UNDOC, kokain-lefoglalások alapján

Világszinten összesen 18 millió ember használt kokaint 2017-ben, főleg Észak-Amerikában, valamint Nyugat- és Közép-Európában népszerű. Európának ezen a részein a 15-64 év közöttiek 1,3 százaléka használta abban az évben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika megmutatta, hogyan nem érdemes üldözni a drogokatHa az összes drogbárót kinyírják, az sem oldja meg a drogproblémát. A közgazdaságtan segít, hogyan csináljuk okosabban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ drog kábítószer kábítószer-kereskedelem kokain Kolumbia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Váczi István
2024. október 4. 14:42 Világ

Elbukott a magyar-német blokk, jöhet a kínai ellencsapás az autóipari vámok miatt

Nem sikerült újabb szövetségeseket találni, így maradnak a vámok a kínai elektromos autókkal szemben. Kérdés, hogy mit lép válaszként Kína.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.